Oct 26, 2011

31 Day Challenge - Day 4: Green Nails

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hello you guys! Today I would like to show you my day 4 manicure of 31 Day Challenge. Day 4 is "green nails". I love color green in every part of my life. Not only in polish but for example in sun glasses too. This time I wanted to challenge myself by putting on some light green polish. It's from Gabrini's (local brand) Diamond Collection, Gabrini D53. This polish costs only a lira, like 65 cents probably. Although it's cheaper than bread, when you apply D53 to your nails, it turns out to be something looking like chic and has a good quality in my opinion. This polish also has yellow shimmers in the composition so it shines under the sunlight. Shimmering a lot with yellow reflections although its green in real. This polish is not my favorite from the Gabrini Diamond Collection but clearly it is one of a kind. But let me say two negative things about this polish. First of all I had to apply three coats since it is too transparent. So they have to add something a little bit more to the formula. Secondly, when I was applying this polish mum came to my room and opened all the windows. She told me that she's scared that I was gonna get sick because of all the smell that came out from one little polish bottle. So yes, this polish has paint thinner smell and I think it is harmful. I just wanted to note here, so what do you guys think about the color?And here is the book I'm currently reading (A Storm Of Swords by George R. R. Martin) and the great harmony of the book's cover with my nails.     Merhaba herkese! Bugün sizlere 31 Day Challenge'ın dördüncü gün manikürünü göstermek istiyorum. Dördüncü günün teması "yeşil tırnaklar" idi. Ben yeşil rengi zaten çok severim, hayatımın her alanında kullanırım da. Sadece ojede de değil, örneğin güneş gözlüğünde bile. Bu defa benim için gerçek bir challenge olması açısından açık yeşil renkli bir oje tercih ettim. Gabrini'nin Diamond koleksiyonundan. Gabrini D53. Oje çok ucuz biliyorsunuz, 1 lira bir şey. Ama sanki sürüldükten sonra, çok daha şık ve gerçekten kaliteli bir ojeye dönüşüyor. Çok daha alımlı ve basitten uzakta duruyor. İçerisinde sarı parıltıları olan bir oje D53, bu yüzden de güneşin altında çok parlıyor, güzel parlıyor. Gabrini Diamond koleksiyonundan en favori ojem bu değil kesinlikle ama iyi bir renk olduğu da aşikar. Bu kadar iyi yorumdan sonra da bu oje ile alakalı olarak söylemek istediğim iki olumsuz özellik mevcut. İlki, çok zor opaklaşması. Üç kattan sonra anca opak oldu. Formülüne biraz daha gerekli maddeden katmalılar. Bir ikincisi ise, ben bu ojeyi sürerken annemin odama gelip cam kapı ne varsa açması. Ojenin kokusundan son derece rahatsız olduğunu ve benim için endişelendiğini belirtti. Evet, gerçekten tiner gibi ağır bir kokusu var ve zararlı olabileceğini düşündüğüm bir boyutta yayılıyor bu koku. Belirtmek istedim bunları da. Sizce nasıl peki rengi?

     Ha bu arada, şu anda okuduğum kitabın (A Storm Of Swords - George R. R. Martin) kapağı ile de harika bir uyum yakaladığını düşünmekteyim. Beşinci günde görüşmek üzere.

5 comments:

 1. That is one of the prettiest greens I've seen! I don't like smelly polish but sometime the color wins out. I have some older polishes that have become smellier with age. Or was that my age oh no I forget! :)

  ReplyDelete
 2. that's a beautiful green, I love it.

  ReplyDelete
 3. @kimberly thank you so much! yeah i don't like smelly polish either but this one is brand new so there is a problem in the formula i guess. ahaha I don't think it is your age.. :)

  @beauxs mom thank you =)

  ReplyDelete
 4. benimde sevdiğim bir renk kendisi çok yakışmış :)

  ReplyDelete