Nov 21, 2011

31 Day Challenge - Day 13: ANIMAL PRINT (a.k.a. Snakeskin)

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hello everyone. Today's post is the ultimate first time post. My first animal print (13th day theme for 31 Day Challenge) and my very first snakeskin manicure. And I used polish brands that I've never used before. First Time Triangle! Since the day I saw the snakeskin manicure, I love it. How it looks on nails, how esthetic it is. It has a deep aura. Looks posh but not in an expensive way, looks cool but not in an easy way. This is the reason why I picked snakeskin rather than leopar type of design.

     For this manicure, I was inspired by Love4Nails's tutorial. At this point, I want to thank her for the tutorial. I used couple of honeycomb or one can say net looking like materials for this manicure. One has big and the other one has small holes. The polishes I picked for this manicure are all from local brands. White cream polish that I used for the base is from Color Me. (There is not any number or name on the polish bottle.) For the large holes I used a brown color from Carmina, Carmina 730. And finally, for the smaller holes I used Pastel's black nail polish. 

      Before the photos, I have two important announcements to make. 

     First, on Wizard of Polish's facebook page there is an album includes the Konad manicures from the contestans that enter my Konad giveaway. You can reach the album by clicking here. And you can vote for your favorite contestant by liking their photo.

    Secondly, I was chosen to compete for our country's national blogger awards under the category of 'Women Blogs'. In order to pass the first stage I need your votes you guys. It's not a lot to do though. As you may see, there is a yellow rectangle on the right side of my blog. At the bottom of that rectangle it is written 'Oy Ver' with a green background. First you need to click that. Then, another page will open on your browser that asks for your username and password. You can connect with your facebook account on that page too. Afterwards, under the 'Kadin Bloglari' category on the page I'm listed as 'Oje Sihirbazi', in the first page. There are 5 pages numbered there such as 0, 1, 2, 3 and 4. I'm in page 1 in the right column at the bottom. Like this;


But instead of yellow 'Vazgeç' word, there is green 'Oy Ver' there. You just have to click that green tab and that's all. By clicking 'Oje Sihirbazi' from there, you guys can vote me! It's not as hard as it seems. It's like 5 minutes at most. I'll be glad if you guys vote for me. Thank you! (Oy Ver Means Vote in Turkish.)

      So, what I was telling you? Oh yes, the SnakeSkin! 

     Merhaba herkese. Bugünkü post gerçekten bir ilkler manikürü üzerine. İlk hayvan deseni manikürüm (31 Day Challenge'ın 13. gün teması) ve ilk yılan deseni manikürüm. Yanı sıra, daha önce hiç kullanmadığım markaların ojelerini kullanarak yaptım bu manikürü. İlkler üçgeni! Yılan derisi manikürünü ilk gördüğüm andan itibaren çok sevmiştim. Tırnak üzerinde duruşunu, estetik havasını. Derin bir çekiciliği var bence. Şık duruyor ama kesinlikle pahalı gibi değil, soğuk bir duruşu var ama kötü ya da basit de değil. Hayvan derisi deseni için leopar ya da türevi desenlerden ise yılan derisini seçmemin sebebi de bu oldu sanırım.

   Bu manikür için, Love4Nails'ın hazırladığı videodan esinlendim. Bu noktada kendisine teşekkürlerimi sunarım bu yüzden. Manikür için, bir çift ekstra materyal kullandım. Bal peteği ya da file şekli diyebiliriz bu materyallere. Bir tanesinde geniş delikler var, diğerinde ise küçük delikler var. Kullandığım ojelere gelirsem, hepsi yerel markalardan. Color Me'nin beyaz kremsi yapıdaki ojesini (ojenin üzerinde numara ya da isim yazmıyor) taban rengi olarak kullandım. Sonrasında büyük delikleri, Carmina'nın kahverengi ojesiyle süngerleyerek yaptım. Numarası 730. En son olarak da Pastel'in siyah rengiyle küçük delikleri süngerleme yöntemiyle yaptım ve manikür tamamlanmış oldu.

     Bu arada iki önemli duyurum var belirtmek istediğim.

  İlki Oje Sihirbazı'nın Facebook sayfasına çekilişimin Konad kısmı için bana ulaşan katılımcıların fotoğraflarını koydum. Buraya tıklayarak albüme ulaşabilir ve favori yarışmacınız için 'beğen / like' a tıklayarak oy kullanabilirsiniz.

  İkinci olarak da, Turkcell'in Blog Ödulleri'nde Kadın Blogları kategorisine ben de dahil edildim ve yarışmaya katılmış oldum böylelikle. İlk etabı geçmem için sizlerin oylarına ihtiyacım var ama. Çok uğraştırıcı bir şey değil. Sadece blogumun sağ kısmında görünen Turkcell Blog Ödülleri eklentisinden 'Oy Ver' e tıklamanız yeterli. Sonrasında sayfa sizi Blog Ödülleri'nin kendi sitesine yönlendirecek ve Facebook hesabınızla en basit yoldan siteye giriş yapıp, Kadın Blogları kategorisinin altında 1. sayfadan (ikinci sırada en altta görünüyor Oje Sihirbazi) Oje Sihirbazı'na oy verebilirsiniz. Şu şekilde göreceksiniz sayfada yalnız vazgeç yerinde oy ver yazıyor tabi ki.    En fazla 5 dakikanızı alır sanırım. Oy verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler!

3 comments: