Nov 29, 2011

31 Day Challenge - Day 17: GLITTER

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hey you guys. First of all, I want to thank all of you who support us with the comments and posts last night for the Don't Touch My Cupcake Foundation. I hope everyone is doing great. Today I'm gonna show you guys my glitter nails. It's the 17th day theme for the 31 Day Challenge.

     For this manicure, I picked from local brand Pastel, Pastel 13 as a base color. This nail polish is like grey but with blue, a little bit purple (I guess) and black pigments composed in the formula. If the company could mix some grey pigments rather than blue, this one would be the absoulte dupe for Essie Power Clutch in my opinion. Also, it is creamy and looks great with two coats. This nail polish is from the Fall 2011 & Winter 2012 Collection of Pastel. I'll put a picture of the whole collection at the end of this post. There is a yellowish Chanel Graphite dupe included in the collection. Wait for it! 

      After 2 coats of base color, I put my favorite glitter top coat from Essence Twins, 07 Blair. And while I was trying to capture photos of this manicure, sun rised! So there is gonna be cute sparkles in the below pictures. 


Look at my pinky in the below picture, I think the sparkle is adorable!


So here is the Fall 2011 & Winter 2012 Collection of Pastel;


Top row (from left to right); 13 - 17 - 91 - 11 
Bottom row (from left to right); 09 - 08 - 12 - 16


     Above picture shows my favorite five from this haul. Also Pastel 16 is a dupe for Chanel Graphite but with more green and yellow pigments in the composition. And, Pastel 11 is a dupe for Chanel Blue Rebel from Les Jeans De Chanel. They probably tried to produce the dupes but these two came out as a result within the wrong amounts of dyes in the composition. Anyway, I like them. 

     See you guys on day 18.
     Selam herkese. İlk olarak, dün akşam yorumlarınızla ve manikürlerinizle Don't Touch My Cupcake paylaşımımıza katıldığınız için teşekkürler. Umarım herkes iyidir. Bugün glitter nails yani parlayan tırnaklar günü. 31 Day Challenge ın 17. gün teması.

      Bu manikür için, Pastel 13'ü taban rengi olarak kullandım. Koyu gri renkte bir oje ama içinde mavi, çok az mor (sanırım) ve biraz da siyah pigmentler var. Eğer mavi yerine yeşil pigment katsaydı, bu oje Essie Power Clutch'ın iyi bir dupe u olabilirdi. Yanı sıra, oje kremsi yapıda ve iki katta harika duruyor. Sanırım Pastel'in Sonbahar 2011 & Kış 2012 Koleksiyonuna ait. Bu koleksiyonda çıkardıkları tüm ojeleri (mor bir renk var o hariç) yukarıdaki son iki fotoğrafta görebilirsiniz. Orada bir de Chanel Graphite dupe u olmaya aday bir oje de var.

     İki kat taban rengini sürdükten sonra favori glitter ojem olan Essence Twins'den 07 Blair'i sürdüm. Ben fotoğraf çekerken de güneş açtı ve birçok hoşuma giden parıltı yakaladım. Özellikle en son fotoğrafta serçe parmağımdaki parıltı çok hoşuma gitti.

      Bu arada Pastel'in yeni koleksiyonundaki ojelerin numaralarına gelince;

İlk sıra (soldan sağa); 13 - 17 - 91 - 11 
İkinci sıra (soldan sağa); 09 - 08 - 12 - 16

      En son fotoğrafta bu koleksiyondan çıkan en sevdiğim beş ojeyi görebilirsiniz. Bu arada bence Pastel 16 da Chanel Graphite dupe u ama daha çok yeşil ve sarı var karışımında. Ve de, Pastel 11 de Les Jeans De Chanel koleksiyonunun Blue Rebel isimli ojesine çok benziyor. Onun dupe u olabilir diye düşünüyorum. Eğer boya karışımını biraz daha iyi tutturabilselerdi 11, 13 ve 16 baya iyi dupe lar olabilirdi. Yine de ben sevdim.

      18. gün maniküründe görüşürüz.

8 comments:

 1. Pastel 17yi gözüme kestirdim,gördüğüm an alıcam :)

  ReplyDelete
 2. Sadece sim yapsaydında gözlerimiz ışıldasaydı *.*
  bende bugun pastel 91 aldım :D

  ReplyDelete
 3. @Sevgili Blog hepsi güzel hepsi.

  @tansumut değil mi? bir an düşündüm de sonra çıkarması zor diye kasmadım.

  @irem sağol cnms!

  ReplyDelete
 4. oooo efsane olmus... bu duolardan almadigima esek gibi pismanim...

  ReplyDelete
 5. I love that pastel but the glitter is awesome!

  ReplyDelete
 6. teşekkürler! bulursam ben sana alırım deniz! =)
  bence de dilek!

  @nail reflections thanks kimberly, check your email! =)

  ReplyDelete