Nov 11, 2011

31 Day Challenge - Day 9: Rainbow Nails

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hello everyone! Today I'm gonna show you guys my Rainbow Nails that I did for the 9th day of 31 Day Challenge. First of all, I wanna mention that for the the rainbow part of this manicure I'm inspired from CutePolish's Rainbow Design for Short Nails nail art tutorial. So, I wanna thank her a lot. Secondly, in a trice I added additional drawings to my manicure in order to symbolize the formation of a rainbow. You'll understand what I'm mentioning by the word 'formation' when you see the photos below. For the base I used local brand Flormar 423, and I draw the shapes and the other figures by using Golden Rose Nail Art Collection. Hope you guys like it and see you on Day 10.

     Also, if you still didn't enter my giveaway you can join by clicking here and additional information; 9 days left for the Konad part of the giveaway. I'm still looking forward to receive great Konad manicures for the giveaway. You can reach additional information for that part of the giveaway from here too.

     Merhaba herkese! Bugün gökkuşağı desenli tırnaklarımı göstereceğim sizlere. 31 Day Challenge'ın 9. günü için yaptım. İlk olarak belirtmek istediğim bir şey var, bu manikürün gökkuşağı kısmı için CutePolish'in Rainbow Design for Short Nails tutorial ından faydalandım. Kendisine teşekkürler buradan. İkinci olarak, manikürü yaparken bir anda ekstra bir şeyler de eklemek istedim. Bu eklediklerim de aslında gökkuşağının nasıl oluştuğunu göstermek içindi. Fotoğraflardan daha net anlaşılıyor kast etmeye çalıştığım şekiller. Taban rengi olarak bu yaz çokça favori gösterilen Flormar 423'ü kullandım. Tüm çizimleri ise Golden Rose Nail Art Koleksiyonu'ndan ojeler ile yaptım. Umarım hoşunuza gitmiştir, 10. günde görüşmek üzere.

     Bu arada, çekilişime hala katılmadıysanız eğer buraya tıklayarak katılabilirsiniz. Ayrıca ek olarak da belirtmek isterim ki çekilişin Konad kısmı için manikürleri en son yollama tarihi 20 Kasım. Yani katılabilmek için 9 gün içerisinde Konad disk kullanılarak yapılmış manikürlerin e-mail yolu ile bana gönderilmesi gerekiyor. Detaylı bilgiye buradan da ulaşabilirsiniz. Hatırlatmak istedim. 

10 comments:

 1. Süper olmuş yağmur ve güneş ikilisi mantığı harika :))

  ReplyDelete
 2. This is so cute! I just love your sun! Great art!

  ReplyDelete
 3. tesekkur ederim! cocuk ruhlu olanlara.. =P

  Thanks Kim! I'm still working on nail art though, and I think I'll always be.. :)

  ReplyDelete
 4. These are amazing! Just found your blog- am a new follower!

  ReplyDelete
 5. thank you! I'm glad that you're here. :)

  ReplyDelete