Dec 12, 2011

31 Day Challenge - Day 23: Inspired by A MOVIE

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hello everyone. I'm gonna show you guys my 23rd day manicure from 31 Day Challenge today, a manicure about a movie inspiration. But first, I want to tell you about me a little bit. I've been into cinema since the day I started to know myself. I have been writing movie reviews, trying to attend all kinds of film festivals, keeping track of movie awards (both independent ones and regular ones) and even have a short movie of myself. I'm sorta into it as you may understand.

     So, day 23 of the challenge is the most special one for me for the above reason. I spent a lot of time thinking about which favorite movie of mine to pick for this one. And ended up picking one of the most innocent movies of all time and my favorite movie from the first quarter of 2011.

      It's Flipped. A movie about first loves, a movie about innocence and caring and discovering the special one. If you don't watch the movie, then probably you're not gonna be able to understand the symbols that I used for this manicure, but I'll try to explain them all without spoiling anything. Because, if you are reading this post right now, you should definitely watch the Flipped soon. You won't regret, I promise.

      So here is how I flipped by Flipped;


Index: Hatching egg. Base Pastel 83 and drawing acrylic paint.
Middle: Tree. Base Flormar 423 and drawing acrylic paint.
Ring: Chick. Base Pastel 83 and drawing acrylic paint.
Pinky: Pretty little angel eye. Base one coat Pastel 83 and one coat Alix Avien 63 and drawing acrylic paint.


Thumb: Flipped movie poster. Base Alix Avien 63 and Flormar U28 and drawing acrylic paint.


This is the movie poster:
And here is the trailer:

 

Hope you guys like it and see you on day 24!
   Merhaba herkese. Bugün sizlere 31 Day Challenge tan 23. gün manikürümü göstereceğim, bir filmden ilham almak üzerine yaratılmış bir manikür bugünün teması. Ama öncelikle, biraz kendim ve sinema ile olan ilişkimden bahsetmek istiyorum. Kendimi bildim bileli sinema hayatımda olan, bir tutku haline dönüşmüş, sadece hobi olarak nitelendiremeyeceğim bir parçasıdır yaşamımın. Film eleştirileri yazarım, her türlü film festivaline katılmaya çalışırım, film ödül törenlerini izlemeye bayılırım (hem bağımsız hem de magazinsel boyutu ağır olanlar) ve hatta kendime ait bir kısa filmim bile var. Anlayacağınız üzere baya ilgiliyimdir sinemayla.

    Böylelikle 23. günün benim için 31 Day Challenge'ın en özel günü olduğunu anlamışsınızdır. Hangi favori filmimi seçsem diye az düşünmedim hani. Ve sonunda, olabilecek en masum filmlerden biri olan ve 2011'in ilk çeyreğinden favorim olan filmi seçtim.

    Flipped. (Kafası garip bir şekilde karışmış olmak diyebiliriz anlamına ama tam karşılığı bu değil.) Film, ilk aşklar, masumiyet, değer vermek ve özel olanı keşfetmek üzerine diyebilirim kısaca. Eğer izlemediyseniz, manikürümde kullandığım semboller pek de anlamlı gelmeyecektir size ama ben yine de film hakkında ipucu vermeden açıklamaya çalıştım. Çünkü isterim ki eğer bu postu okuyorsanız, mutlaka filmi izleyiniz. Pişman olmayacaksınız, söz veriyorum.

    Flipped benim kafamı nasıl karıştırdı;

İşaret parmağı: Yumurtadan çıkan civciv. Taban Pastel 83 - Çizimler akrilik boya.
Orta parmak: Ağaç. Taban Flormar 423 - Çizimler akrilik boya.
Yüzük parmağı: Civciv. Taban Pastel 83 - Çizimler akrilik boya.
Serçe parmağı: Melek gözü. Taban bir kat Pastel 83 ve bir kat Alix Avien 63 - Çizimler akrilik boya.

Baş parmağı: Flipped film afişi. Taban Alix Avien 63 ve Flormar U28 - Çizimler akrilik boya.

Yukarıda filmin afişi ve fragmanı da mevcut.
Umarım beğenmişsinizdir, 24. günde görüşürüz!

3 comments:

  1. Sorry to say I haven't seen the movie that i can remember. I will have to get it! Looks like something my son will love. Your mani is so cute! The chic in the egg is so adorable!

    ReplyDelete