Dec 14, 2011

31 Day Challenge - Day 25: Inspired by FASHION

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Well well well. Here we are with the most fabolous day of the 31 Day Challenge. Fashion inspiration. First of all, I must say I'm not that good at this fashion stuff. I follow most of the new collections but don't keep track of 'em. Also, I have my sort of fashion insight, different from the usual I might say. But for today's challenge I went really unusual and picked a fiction fashion character. Yeap, you heard totally right. I'm inspired from a very well-known tv-show character, he's sorta love of my life but I just wanna be best friends with him for now. Also I'm gonna do my best in order to meet him. This is like my lifetime purpose. But first of all, I would like to mention another name. Lou Eyrich. Because she's the costume designer of the tv-series that my fashion inspiration came from.

     Ladies and gentlemen, here I introduce you one of my all-time favorite fiction characters from TV, Kurt Hummel! (From Glee.)Thumb: From The First Time episode (3x5) - sweater. Alix Avien 238 and black acrylic paint. Index: From The First Time episode (3x5) - vest black acrylic paint; shirt Pastel 84 and Pastel 91 for bolo tie.Middle: From the I Kissed A Girl episode (3x7) - sweater Alix Avien 63 and shirt red acrylic paint.Ring: From the Wheels episode (1x9) - sweater Pastel 79 and black acrylic paint.Pinky: From The First Time episode (3x5) base Flormar 400, vest black acrylic paint.


And one final look;


Hope you guys like my dedication to dearest Kurt Hummel. (And Chris Colfer of course.) See you on day 26.
     Merhaba beyler bayanlar, 31 Day Challenge'ın en göz alıcı günündeyiz. Modadan ilham alma günü! İlk olarak belirteyim, ben modanın içinde olan biri değilim. Yeni sezon koleksiyonlarını takip ederim ama aklımda kalmaz hiçbir zaman. Sanırım çok kendime özgü bir giyim tarzım var, alışılmışın dışında diyebilirim. Hatta bugün için de alışılmışın dışında bir şey yaptım ve moda ikonu gibi giyinen bir kurgu karakter seçtim. Evet, doğru duydunuz. İyi bilinen bir dizi karakteri kendisi, aslında hayatımın aşkı da diyebiliriz ama şimdilik kendisiyle sıkı dost olsam da yeter. Onunla tanışmak için her şeyi yapacağım, hayat amacım bu gibi şu ara. Ama öncesinde size bahsetmem gereken bir isim daha var. Lou Eyrich. Çünkü kendisi bu dizinin kostüm tasarımcısı ki bana ilham veren de kendisi oluyor aslında.

     Ve karşınızda en sevdiğim dizi karakterlerinden biri, Kurt Hummel! (Glee'den.)

Baş parmak: Alix Avien 238 ve siyah akrilik boya.
İşaret parmağı: Siyah akrilik boya ve Pastel 84. Yanı sıra Pastel 91'i de boyundaki aksesuar için kullandım. (Ona ne isim verildiğini bilmiyorum.)
Orta parmak: Alix Avien 63 ve kırmızı akrilik boya.
Yüzük parmağı: Pastel 79 ve siyah akrilik boya.
Serçe parmak: Flormar 400 ve siyah akrilik boya.

Umarım Kurt Hummel'a (Chris Colfer'a bittabi)  olan hayranlığımın sonucunu beğenmişsinizdir. 26. günde görüşürüz.

*All the TV captions are taken from Youtube and Tumblr.

8 comments:

 1. sonunda glee seven bir türk blogger! şahane olmuş ellerine sağlık!

  ReplyDelete
 2. süper olmuş yaa, geçen yıl ne beğenerek almıştım 238'i canım nasıl sürmek istedi :)

  ReplyDelete
 3. Oh MY! That is so great! I love how you put so much meaning and thought behind you mani's!!!

  ReplyDelete
 4. What a cool way to do a mani!! Really awesome job!

  ReplyDelete
 5. @youknow @efsun @merimania çok teşekkür ederim kızlar ya! ^_^

  @nail reflections thank you so much Kimberly! I try my best to simulate my thoughts though. :)

  @fingers thank you so much! :)

  ReplyDelete