Jul 29, 2011

Yeni Flormar Oje 431 vs. Yeni Pastel Oje 123

Selam,

Kendim şu ara oje sürmeyip tırnaklarımı nadasa bırakmış da olsam, bu oje tanıtmayacağım anlamına gelmiyor. Sürekli oje almaya devam ediyorum ve o kadar zor tutuyorum ki kendimi sürmemek için, çok zormuş ya...

Dün, Flormar kioskunda Flormar'ın en yeni ojesi 431'e denk geldim. İlk görüşte bana direk Pastel 123'ü hatırlattı ama Pastel'e kıyasla daha büyük, kocaman simleri var. Yaz ojesi gibi durmasa da tam bir 'havuz' ojesi bence. Yanmış tende, havuzun içerisinden çok güzel görünmez mi bu oje sizce de?


Bu fotoğrafları çekerken, ya şimdi oje postu yapıyorum ama nasıl elim de o karede olmaz ki diye düşündüm, elimi de fotoğrafa dahil etmeye karar verdim. Tırnaklarımda oje yok göreceğiniz gibi. Sebebi istemediğim bir şekilde sararıp, kırılıp, üst yüzeylerinin soyulmaya başlamasından kaynaklı. Açıkçası bu durum hiç hoşuma gitmediğinden yaklaşık 3 haftadır oje sürmüyorum. Tırnak yüzeyi eski haline döner gibi fakat sarı renk tam olarak geçmedi. Uzayan kısmı sürekli kestiğim için azaldı ama tamamen geçmeden yeniden oje sürmeyeceğim. Base Coat kullanmama rağmen böyle olması beni çok üzdü açıkçası, bu sebeple tırnak sağlığım açısından birkaç hafta daha nadasa bırakacağım. Tırnaklarım çıplak gibi fotoğrafta resmen. Sizce?


Gelelim Pastel 123 ile Flormar 431'in farkına. Açıkçası renk olarak, yanar döner yansımalar olarak net bir benzerlik var. Fakat önceden de belirttiğim gibi Flormar'ın içerisinde çok daha büyük yapılı ışıltılar, simler varken Pastel'de bundan ziyade daha yeşile ya da sarıya, açık maviye, turkuaza dönük bir pigmentasyon var. Fakat yine de ilk görüşte o benzerliği yakalıyorsunuz;


Bir fotoğraf daha alalım ki fark ya da benzerlik daha net görünsün, bu arada "keşke tırnaklarımda gösterebilseydim o farkı ama" demeden de duramayacağım...Jul 12, 2011

Flormar U33 at Bon Jovi Night and day and day again...

The day i went to Bon Jovi concert in Istanbul on 8th of July i put this marvelous color from Flormar Miracle Collection U33. Actually i wanted to do something special but i didn't have enough time so it just came to my mind that why not apply this color as a symbol of a sparkling night at the stadium?


I think it has blue, navy blue, green, black and purple pigments in the composition. Purple can clearly be seen in the photo below. Totally flashed my eyes and people's eyes who stared at them. Even one time my nail broke when a stranger told me that my nails look gorgeous. So, thank you stranger!Anyway, about the concert... I still don't have the words for it. I just felt it. I even couldn't be able to listen any kind of music for 3 days. Too hard for me to express my feelings for the first time in days. Let me just say that assuming there is afterlife; I died and went to heaven, then i stayed there 2 hours and 45 minutes and came back to life afterwards. Thank you Bon Jovi, thank you for keep saying you'll be there for me in these arms always!

Pastel New Polish Collection - Woo and a Matte M126

Finally, i got to buy some of the new polishes that Pastel (local brand) launched out recently. These are not the whole collection just the ones i ran into.


I was really busy last week so i didn't have the chance to try any of these but i totally adore the colors. Those are like unexpected from Pastel (since i was complaining before about their limited and ugly colors). So thank you Pastel, for the lovely grey, green, mint sorta green, lilac and a sweat orange color i may recall. I really want to complete Pastel's new collection. But still not been able to find the other colors. How do you like them?


Also while i was walking around Kadikoy through Moda i saw this small cosmetic store that was selling Woo polishes and this was my first time seeing that brand's polishes. So i grabbed a nice blue color from Woo. I was gonna buy more but i was hanging out with couple of friends of mine and they are sorta got angry with me that i was buying a lot of polishes. So i only grabbed the blue Woo 606.

Also i bought another polish from Flormar Supermatte collection which is M126. I've never seen this color before so i don't know if it is new or old. But it is quite a good color i guess. Have you ever seen this color and has it already been on shelf?

Hope you like 'em!

Jul 5, 2011

I just crackled Flormar with another Flormar

Hello you guys!

I applied new purple color couple days ago from Flormar numbered 425. But to be honest, first time in my life i hate the purple color. It's not the color i hope to see on my nails. It's darker and more creamy than the other Flormar polishes that i applied so far. In ojedelisi's post it looks so much better and lighter. I don't know what cause the difference. It is also similar to Flormar Supermatte m120 that you can see here. Anyway, here is the purple;

Since I don't like the purple i wanted to add something crazy to it. So i put 2 coats of Flormar G03 which crackled quite good and purple is not the case anymore. I love this green graffiti color of Flormar. I think it is refreshing and goes good with colors like purple or blue.


What do you think about the consistency of these two colors? Do you think they look good together?


Jul 3, 2011

Chanel'in 2012 Kış Oje Koleksiyonu


Merhaba!

Bu oje koleksiyonundan haberiniz var mıydı? Ben bu sabah duyuyorum da. Renklere vuruldum desem yeridir. Özellikle ismi gibi sihirli büyülü duran 'Peridot'a hayran kaldım.


*Görsel buradan alınmıştır.

Jul 2, 2011

PolishShoppingAvecMonamie!

Oje seven arkadaşla oje alışverişine çıkıp kendini kaybetmek paha biçilemez. Öyle değil mi Kübra?

Birkaç yeni Claire's (bende olmadıklarını düşündüğüm en azından) ve bulabildiğim yeni Pastel koleksiyonunun tek rengi olan, lilasını edinmiştim ben geçen hafta. Kübra'da Claire's ı aldı.


Rimmel 420 Aqua Cool

Hello!

Couple of photos from my recent manicure. As you know, i love rimmel polishes. They have quite a good consistency. But this polish is three coats on my nails. It was quite hard for me to apply. Though the color is fantastic and has this amazing blue pigments. Even a good friend of mine calls it 'Blue Cloud' not 'Aqua Cool'.

One of my best friends gave me a ring as a present and i love the colors on the ring so much. Its basically because they fit with almost every polish i use nowadays.


In this picture it looks like i'm holding a polish bottle, funny huh?! Actually there is cat scratches on my wrist and i tried to show those. It is sorta the explanation why i always love dogs more than cats.


And a final look;