Nov 30, 2011

31 Day Challenge - Day 18: Half Moons

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hey you guys! I have a confession to make. I really, really miss to do just plain manicures. Whatever comes to my mind, what color I'm feeling that day. I missed that a lot! But this is a challenge, I knew since the very beginning that it's going to be hard and I'm quite a patient human being so only 13 days left, and the best part is yet to come. (The last 10 days of 31 Day Challenge.) 

      I did half moons for today's theme.

     I'm really bad at drawing half moons, so I tried to creat a good color combination for today's manicure. Pastel 16 as a base color (the one looks like Chanel Graphite, that I mentioned here yesterday) and black moon for the completion.
What do you think? See you guys on Day 19!    Merhaba, ilk önce bir itirafım olacak. Sadece taban oje sürmeyi, yani hiç nail art ya da üzerine bir şey eklenmeden manikür yapmayı o kadar özledim ki! Çünkü ben genelde aklıma bir anda esen ya da ruh halimi yansıttığını düşündüğüm renkler seçerim, o yüzden düz manikürlerimi çok özledim. Ama bunun bir challenge olduğunu en başından beri biliyordum ve sabırlıyım ve sadece 13 gün kaldı ki en güzel kısmı henüz başlamadığım son 10 günlük kısmı. 

      Bugün de yarım ay manikürümü göstereceğim size.

   Ben yarım ay çizme konusunda gerçekten yeteneksizim, bu yüzden de iyi bir renk kombinasyonu yakalamaya çalıştım. Pastel 16'yı taban rengi olarak kullandım (dün Chanel Graphite'a benzettiğim, post burada) ve tamamlamak için de siyah yarım aylar çizdim!?

     Nasıl olmuş sizce? 19. günde görüşmek üzere!

Nov 29, 2011

31 Day Challenge - Day 17: GLITTER

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hey you guys. First of all, I want to thank all of you who support us with the comments and posts last night for the Don't Touch My Cupcake Foundation. I hope everyone is doing great. Today I'm gonna show you guys my glitter nails. It's the 17th day theme for the 31 Day Challenge.

     For this manicure, I picked from local brand Pastel, Pastel 13 as a base color. This nail polish is like grey but with blue, a little bit purple (I guess) and black pigments composed in the formula. If the company could mix some grey pigments rather than blue, this one would be the absoulte dupe for Essie Power Clutch in my opinion. Also, it is creamy and looks great with two coats. This nail polish is from the Fall 2011 & Winter 2012 Collection of Pastel. I'll put a picture of the whole collection at the end of this post. There is a yellowish Chanel Graphite dupe included in the collection. Wait for it! 

      After 2 coats of base color, I put my favorite glitter top coat from Essence Twins, 07 Blair. And while I was trying to capture photos of this manicure, sun rised! So there is gonna be cute sparkles in the below pictures. 


Look at my pinky in the below picture, I think the sparkle is adorable!


So here is the Fall 2011 & Winter 2012 Collection of Pastel;


Top row (from left to right); 13 - 17 - 91 - 11 
Bottom row (from left to right); 09 - 08 - 12 - 16


     Above picture shows my favorite five from this haul. Also Pastel 16 is a dupe for Chanel Graphite but with more green and yellow pigments in the composition. And, Pastel 11 is a dupe for Chanel Blue Rebel from Les Jeans De Chanel. They probably tried to produce the dupes but these two came out as a result within the wrong amounts of dyes in the composition. Anyway, I like them. 

     See you guys on day 18.
     Selam herkese. İlk olarak, dün akşam yorumlarınızla ve manikürlerinizle Don't Touch My Cupcake paylaşımımıza katıldığınız için teşekkürler. Umarım herkes iyidir. Bugün glitter nails yani parlayan tırnaklar günü. 31 Day Challenge ın 17. gün teması.

      Bu manikür için, Pastel 13'ü taban rengi olarak kullandım. Koyu gri renkte bir oje ama içinde mavi, çok az mor (sanırım) ve biraz da siyah pigmentler var. Eğer mavi yerine yeşil pigment katsaydı, bu oje Essie Power Clutch'ın iyi bir dupe u olabilirdi. Yanı sıra, oje kremsi yapıda ve iki katta harika duruyor. Sanırım Pastel'in Sonbahar 2011 & Kış 2012 Koleksiyonuna ait. Bu koleksiyonda çıkardıkları tüm ojeleri (mor bir renk var o hariç) yukarıdaki son iki fotoğrafta görebilirsiniz. Orada bir de Chanel Graphite dupe u olmaya aday bir oje de var.

     İki kat taban rengini sürdükten sonra favori glitter ojem olan Essence Twins'den 07 Blair'i sürdüm. Ben fotoğraf çekerken de güneş açtı ve birçok hoşuma giden parıltı yakaladım. Özellikle en son fotoğrafta serçe parmağımdaki parıltı çok hoşuma gitti.

      Bu arada Pastel'in yeni koleksiyonundaki ojelerin numaralarına gelince;

İlk sıra (soldan sağa); 13 - 17 - 91 - 11 
İkinci sıra (soldan sağa); 09 - 08 - 12 - 16

      En son fotoğrafta bu koleksiyondan çıkan en sevdiğim beş ojeyi görebilirsiniz. Bu arada bence Pastel 16 da Chanel Graphite dupe u ama daha çok yeşil ve sarı var karışımında. Ve de, Pastel 11 de Les Jeans De Chanel koleksiyonunun Blue Rebel isimli ojesine çok benziyor. Onun dupe u olabilir diye düşünüyorum. Eğer boya karışımını biraz daha iyi tutturabilselerdi 11, 13 ve 16 baya iyi dupe lar olabilirdi. Yine de ben sevdim.

      18. gün maniküründe görüşürüz.

Nov 28, 2011

Don't Touch My Cupcake!

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.    Hey you guys! Today's post is going to be about something really different and a mandatory day break from the 31 Day Challenge. (I'll be posting Day 17: Glitter tomorrow.) Let me tell you what's going on first.

    Last night, one of the bloggers in Turkey -I seriously don't know what her blog's concept is in general- wrote about how disgusting a cupcake manicure is. In her blog post, she says cupcake manicure looks like mycosis on nails. Additionally, she also says people who don't have 'perfect' nails shouldn't do nail polish. She even bullied people who don't have the 'perfect' nails and clean cuticles. I think right now, you guys are thinking like 'who the hell is she?' Aren't you? Yeah, me too!

    So in order to emphasize how uneducated, rude and simple minded what she wrote; me and my fellow nail polish bloggers from Turkey decided to make cupcake manicures for today. 

    We just want to show, no matter who you are, where are you from or what you look like... You're perfect! Like in Pink's song and like cupcakes!I used Pastel 88 as a base first, then with Flormar Supershine 29 and Flormar 400 I drawed the cupcake. Afterwards, I dotted with Pastel 08, 82, 83, 09 and cherried the top with Pastel 12I know you guys like it, don't you?

Here are my fellow nail polish bloggers from Turkey who support cupcake tonight:

Those are the ones I know who did cupcake tonight, you'll probably find more when you google it. See you guys tomorrow.

     Merhaba herkese! Bugün çok farklı bir amaç taşıyan manikür postu ile 31 Day Challenge'a bir günlük zorunlu ara vereceğim. (17. Gün 'Glitter' manikürünü yarın post edeceğim.) Öncelikle neler olduğundan bahsedeyim.

  Dün gece, Türkiye'deki bloggerlardan birisi -blogunun içeriği hakkında en ufak bir fikrim yok- cupcake manikürünün ne kadar iğrenç olduğu hakkında bir yazı yazmış. Ve postunda demiş ki, cupcake manikürü tırnakta mantar hastalığı kadar iğrenç duruyormuş. Yanı sıra, tırnakları düzgün olmayan insanların da post yapmaması, tırnak fotoğraflarını yayınlamaması gerektiğinden bahsetmiş. İnsanlarla alay dahi etmiş. Şu anda sanırım, 'bu kız da kimin nesi?' diye düşünüyorsunuzdur, öyle değil mi? Evet ben de!

  Bu yüzden, yazılan yazının ne kadar basit, uygunsuz, kaba ve cahilce olduğunu vurgulamak adına ben ve pek çok oje blogger ı arkadaşım bugün cupcake manikürü yapmaya karar verdik.

   Göstermek istediğimiz şu ki, dünyanın neresinden olursanız olun, kim olursanız olun ya da nasıl görünürseniz görünün... Hepiniz harikasınız. Tıpkı minik cupcakeler gibi!

   Maniküre gelecek olursam, taban rengi olarak Pastel 88'i kullandım ve sonrasında Flormar Supershine 29 ve Flormar 400'ü kullanarak cupcake i çizdim. Daha sonra da Pastel 08, 82, 83, 09 ve 12 numarayı kullanarak cupcake in vişnesini ve çikolata süslerini de koyarak manikürü tamamladım.

Beğendiniz değil mi?

Bugün cupcake manikürü yaptığını bildiğim oje, makyaj blogger ı arkadaşlarım da şu şekilde;

Benim cupcake yaptığını bildiklerim bunlar, belki google'da aratırsanız çok daha fazlasını da bulabilirsiniz. Yarın görüşmek üzere.


Nov 27, 2011

100 Follower Giveaway Winners!

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hey you guys! Finally the day has come! I'm especially excited for this post. Last night was the end of my 100 Follower Giveaway and I determine the winners via random.org today. 

     First of all, I would like to thank all the followers who entered the giveaway. It was an exciting and a pleasant process for me. 


       Here are the lucky winners:


Winner Of The Nail Polish Set 1 (10 Nail Polish)
Big congratulations to the Kimberly Widerman from Nail Reflections. 


Winner Of The Nail Polish Set 2 (15 Nail Polish)
Winner of the nail polish set 2 is Begum Okur.


    And finally, 3 nail polish enthusiasts participated in the Konad part of my giveaway. As you may also see in the Facebook page of the Wizard Of Polish, the most liked Konad manicure is;


Deniz Yeltekin (participated with m78 disk)


Overall;

Kimberly Widerman (Nail Polish Set 1)
Begum Okur (Nail Polish Set 2)
Deniz Yeltekin (Konad D Set)

Congratulations to all you guys.

I again would like to thank everyone who joined my giveaway. So thank you guys!
     Merhaba herkese! En sonunda büyük gün geldi çattı. Bu post için özel olarak heyecanlıyım. Dün gece yarısı, 100 Takipçi Çekilişime katılım süresi dolmuştu ve ben de bugün önceden de belirttiğim üzere random.org aracılığı ile kazananları belirlemiş bulunuyorum. 

      Öncelikle katılan herkese çok teşekkür ederim. Benim için son derece keyifli ve heyecan dolu bir süreçti. 

      Kazananlara geçecek olursam:


Oje Seti 1 (10 Oje) Kazanan:
Nail Reflections blogunun sahibi Kimberly Widerman. Kimberly'e kocaman tebrikler!


Oje Seti 2 (15 Oje) Kazanan:
Oje seti 2'yi kazanan Begüm Okur.


    Ve son olarak, çekilişimin Konad kısmına 3 kişi katılmıştı. Blogumun Facebook sayfasından da göreceğiniz üzere en çok beğenilen manikür;


Deniz Yeltekin (m78 diski ile katılmıştı.)


Özetle;

Kimberly Widerman (Oje Seti 1)
Begüm Okur (Oje Seti 2)
Deniz Yeltekin (Konad D Set)

Hepinizi tebrik ederim arkadaşlar!


Katılan herkese de tekrar kocaman teşekkürler!

31 Day Challenge - Day 16: TRIBAL PRINT

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hey everyone. I'm gonna show you my tribal print today. I tried to do something better but this one came out as a result. For the base I used Claire's 78 and for the drawings I only used nail art polishes from Golden Rose

   I'll be glad if you vote for my blog by clicking here and I'm gonna announce the giveaway winners tomorrow! See you guys on day 17.
     Merhaba herkese! Bugün kabile çizimleri deseni günüydü. Afrika kabilelerinin sanat eserlerine benzer bir şeyler ortaya koymam gerekiyordu ama çok da matah bir şey çıkmadı ortaya. Taban rengi olarak Claire's 78'i kullandım. Geri kalan tüm çizimleri de Golden Rose'un nail art serisinden renklerle yaptım. 

    Bloguma buraya tıklayarak oy verirseniz çok sevinirim. Yarın tam bu saatlerde de çekiliş sonuçlarını açıklayacağım. 17. gün maniküründe görüşürüz.

Nov 24, 2011

31 Day Challenge - Day 15: DELICATE PRINT

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

  Hey you guys! So today's Thanksgiving. Happy Thanksgiving to you all! Eat lots of delicious food for me too! 

  I'm gonna show you my 15th day manicure, delicate print. I hope this manicure looks delicate coz I am  seriously not sure how to do delicate print, so I hope this one fits. 

   I polished my nails with two coats of Pastel 309 (from Pastel's 2011 Summer Collection - Limited Edition) first, and then I stamped on my nails with BM20 disk with an unnamed Color Me nail polish. It's funny in a weird way don't you think so? This polish doesn't have any number or name. So here is my very simple delicate print manicure;    Hope you guys like it! And don't forget to vote for your favorite Konad contestant on here and for me too for the national blog awards on here. See you guys on Day 16.   Merhaba, 15. gün manikürümü göstereceğim bugün sizlere. 15. gün manikürü, Deniz'in Türkçe çevrimiyle, zarif desenli tırnaklar manikürü. Umarım bu manikür yeterince konsepte uygundur çünkü nasıl bir şey yapabileceğim hakkında en ufak bir fikrim yoktu.

  İlk olarak iki kat Pastel 309 (Pastel'in 2011 Yaz Koleksiyonundan - Limitli Üretim) sürdüm, sonrasında da BM20 diskini Color Me'nin isimsiz ve numarasız ojesiyle damgaladım. Ojenin ismi ve numarası olmaması çok komik değil mi sizce de? Bu ojenin ismi ve numarası yok.

  Umarım manikürü beğenmişsinizdir. Bu arada çekilişimdeki favori Konad adayınız için buraya, ve blog ödüllerinde de bana oy vermek için buraya tıklarsanız çok sevinirim. 16. günde görüşmek üzere.

Nov 23, 2011

31 Day Challenge - Day 14: FLOWERS

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hey you guys! How are you? I'm quite tired nowadays and I'll tell you why soon. On the 14th day of 31 Day Challenge, the theme is flowers. First, I though about drawing some roses on my nails (like in the Emerald Sparkled's tutorial) but then, I decided to wait for a little bit longer to do some acrylic paint nail art. So, I picked Aster for the 14th day. Aster is a winter flower and weather is freezing out here. 


This is Aster. :)

    I was not sure about the base color at first then I picked Claire's 75. I drawed the petals with Golden Rose Nail Art polish 123 and then dotted the stamen with Flormar 41
     What do you guys think? Also, don't forget to pick your favorite Konad contestant from here and I'll be glad if you vote for me for the national blog awards in my country by clicking here. Thank you guys! See you on Day 15.    Selam herkese! Nasılsınız? Ben yorgunum şu ara, neden olduğunu yakında açıklayacağım. 31 Day Challenge'ın 14. gün teması çiçek manikürüydü. İlk başta Emerald Sparkled'ın tutorialını uygulayıp gül çizmeyi düşünmüştüm ama sonra akrilik boya ile uğraşmaya biraz daha vaktimin olduğuna karar verdim. Sonrasında 14. gün için Yıldız Çiçeğini seçtim ben de. Yıldız Çiçeği kışları yetişen bir çiçek ve hava da çok soğuk bu ara. Yavaş yavaş soğuması güzel gerçi.

     İlk başta baz olarak hangi rengi süreceğime karar veremedim, sonra ne zamandır Claire's sürmüyorum diye Claire's 75'i sürdüm. Taç yaprakları Golden Rose'un mor renkli (123) nail art ojesi ile çizdim. Son olarak da Flormar 41 ile ortasına nokta kondurdum.

      Nasıl olmuş sizce? Benzemiş mi?

    Ayrıca, çekilişimin Konad kısmı için buraya tıklayarak favori adayınıza oy vermeyi unutmayın! Bir de 2011 Blog Ödülleri'nde de buraya tıklayarak bana oy verirseniz sevinirim. Teşekkürler herkese! 15. günde görüşürüz.

Nov 21, 2011

31 Day Challenge - Day 13: ANIMAL PRINT (a.k.a. Snakeskin)

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hello everyone. Today's post is the ultimate first time post. My first animal print (13th day theme for 31 Day Challenge) and my very first snakeskin manicure. And I used polish brands that I've never used before. First Time Triangle! Since the day I saw the snakeskin manicure, I love it. How it looks on nails, how esthetic it is. It has a deep aura. Looks posh but not in an expensive way, looks cool but not in an easy way. This is the reason why I picked snakeskin rather than leopar type of design.

     For this manicure, I was inspired by Love4Nails's tutorial. At this point, I want to thank her for the tutorial. I used couple of honeycomb or one can say net looking like materials for this manicure. One has big and the other one has small holes. The polishes I picked for this manicure are all from local brands. White cream polish that I used for the base is from Color Me. (There is not any number or name on the polish bottle.) For the large holes I used a brown color from Carmina, Carmina 730. And finally, for the smaller holes I used Pastel's black nail polish. 

      Before the photos, I have two important announcements to make. 

     First, on Wizard of Polish's facebook page there is an album includes the Konad manicures from the contestans that enter my Konad giveaway. You can reach the album by clicking here. And you can vote for your favorite contestant by liking their photo.

    Secondly, I was chosen to compete for our country's national blogger awards under the category of 'Women Blogs'. In order to pass the first stage I need your votes you guys. It's not a lot to do though. As you may see, there is a yellow rectangle on the right side of my blog. At the bottom of that rectangle it is written 'Oy Ver' with a green background. First you need to click that. Then, another page will open on your browser that asks for your username and password. You can connect with your facebook account on that page too. Afterwards, under the 'Kadin Bloglari' category on the page I'm listed as 'Oje Sihirbazi', in the first page. There are 5 pages numbered there such as 0, 1, 2, 3 and 4. I'm in page 1 in the right column at the bottom. Like this;


But instead of yellow 'Vazgeç' word, there is green 'Oy Ver' there. You just have to click that green tab and that's all. By clicking 'Oje Sihirbazi' from there, you guys can vote me! It's not as hard as it seems. It's like 5 minutes at most. I'll be glad if you guys vote for me. Thank you! (Oy Ver Means Vote in Turkish.)

      So, what I was telling you? Oh yes, the SnakeSkin! 

     Merhaba herkese. Bugünkü post gerçekten bir ilkler manikürü üzerine. İlk hayvan deseni manikürüm (31 Day Challenge'ın 13. gün teması) ve ilk yılan deseni manikürüm. Yanı sıra, daha önce hiç kullanmadığım markaların ojelerini kullanarak yaptım bu manikürü. İlkler üçgeni! Yılan derisi manikürünü ilk gördüğüm andan itibaren çok sevmiştim. Tırnak üzerinde duruşunu, estetik havasını. Derin bir çekiciliği var bence. Şık duruyor ama kesinlikle pahalı gibi değil, soğuk bir duruşu var ama kötü ya da basit de değil. Hayvan derisi deseni için leopar ya da türevi desenlerden ise yılan derisini seçmemin sebebi de bu oldu sanırım.

   Bu manikür için, Love4Nails'ın hazırladığı videodan esinlendim. Bu noktada kendisine teşekkürlerimi sunarım bu yüzden. Manikür için, bir çift ekstra materyal kullandım. Bal peteği ya da file şekli diyebiliriz bu materyallere. Bir tanesinde geniş delikler var, diğerinde ise küçük delikler var. Kullandığım ojelere gelirsem, hepsi yerel markalardan. Color Me'nin beyaz kremsi yapıdaki ojesini (ojenin üzerinde numara ya da isim yazmıyor) taban rengi olarak kullandım. Sonrasında büyük delikleri, Carmina'nın kahverengi ojesiyle süngerleyerek yaptım. Numarası 730. En son olarak da Pastel'in siyah rengiyle küçük delikleri süngerleme yöntemiyle yaptım ve manikür tamamlanmış oldu.

     Bu arada iki önemli duyurum var belirtmek istediğim.

  İlki Oje Sihirbazı'nın Facebook sayfasına çekilişimin Konad kısmı için bana ulaşan katılımcıların fotoğraflarını koydum. Buraya tıklayarak albüme ulaşabilir ve favori yarışmacınız için 'beğen / like' a tıklayarak oy kullanabilirsiniz.

  İkinci olarak da, Turkcell'in Blog Ödulleri'nde Kadın Blogları kategorisine ben de dahil edildim ve yarışmaya katılmış oldum böylelikle. İlk etabı geçmem için sizlerin oylarına ihtiyacım var ama. Çok uğraştırıcı bir şey değil. Sadece blogumun sağ kısmında görünen Turkcell Blog Ödülleri eklentisinden 'Oy Ver' e tıklamanız yeterli. Sonrasında sayfa sizi Blog Ödülleri'nin kendi sitesine yönlendirecek ve Facebook hesabınızla en basit yoldan siteye giriş yapıp, Kadın Blogları kategorisinin altında 1. sayfadan (ikinci sırada en altta görünüyor Oje Sihirbazi) Oje Sihirbazı'na oy verebilirsiniz. Şu şekilde göreceksiniz sayfada yalnız vazgeç yerinde oy ver yazıyor tabi ki.    En fazla 5 dakikanızı alır sanırım. Oy verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler!

Versatile Blogger Award

     Hello everyone. Adorable blogger of Nail Reflections, Kimberly awarded my with a Versatile Award. 


    I really appreciate her gesture so big thanks to Kimberly. I love reading her blog and her designs a lot. You should check it out too.

     I enjoy when we -nail polish bloggers- award each other and appreciate each other's talent. Additionally, this is a nice way to introduce nail polish bloggers from one blog to another. 

     Couple of rules come with this award;

          1- List 7 things about yourself.
          2- Pass this on to 15 other bloggers.


     About me:

- Somethimes I think about owning my own nail polish factory. (Since I'm a chemical engineer.)
- I procrastinate a lot; I mean a lot, a lot!
- I enjoy going to movie theatres alone.
- My favorite Starbucks product is Chai Tea Latte.
- I still enjoy watching South Park and The Simpsons a lot.
- I hate bugs, spiders, insects. Whatever you wanna call that ugly small creatures. I have an arachnophobia.
- Especially nowadays, playing Guitar Hero with my close friends makes me laugh the most.


     Now start to clap, my 15 Versatile Award Winners are;

1. Emerald Sparkled
2. The PolishAholic
3. Polish Art Addiction
4. Nemo Latte
5. Nails and Noms
6. Nails For Fun
7. Hangi Oje Yakismaz Ki Bana
8. Bir Oje Koleksiyoncusunun Gunlugu
9. Rebecca Likes Nails
10. Ojelerim Burada
11. Polish Insomniac
12. Nailside
13. Tirnaklar Fora
14. Life And Polish
15. Spellbinding Nails


Nov 20, 2011

31 Day Challenge - Day 12: STRIPES

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hi everyone! Today I'm gonna show you guys my very first stripes manicure. I've never done stripes before (like my gradient nails) so 31 Day Challenge is sort of a great deal for me. I went easy with the stripes manicure though. First, I polished my nails with a franken from the Nemo Latte Fall 2011 Collection that I named Dirty Diana - Thanks to Nemo Latte - and then with the stripes figure from the BM20 disk I stamped it via Golden Rose's golden nail art polish. Since this was my third or fourth stamping experience, result is not 100% perfect but not that bad either I guess.

      By the way, tomorrow is the last day to attend the Konad part of my giveaway you guys, so I'll be pleased with the more attendees for the competition. Just a reminder. See the details of giveaway on here.

      Thanks for being on my blog and see you guys on Day 13.     Selam herkese! Bugün size yine bir ilk göstereceğim; çizgili desen manikürü. Doğru çevirim bu mu bilmiyorum ama, çizgi manikürü de diyebiliriz sanırım. Bu manikürü de önceden hiç yapmamıştım (gradient manikürü gibi) o yüzden de 31 Day Challenge epey büyük bir meydan okumaya dönüştü şahsım adına. Gerçi stripes manikürü için kolay yola başvurdum. İlk olarak Nemo Latte'nin 2011 Sonbahar Koleksiyonundan Dirty Diana ismini verdiğim ojeyi sürdüm iki kat tırnaklarıma. -Nemo'ya kocaman teşekkürler buradan.- Sonrasında da BM20 diskindeki çizgi figürünü Golden Rose Nail Art serisindeki altın renkli ojeyi kullanarak damgaladım. Bu benim üçüncü ya da dördüncü damgalama deneyimim. Sonuç 100% güzel olmadı o yüzden ama çok da kötü değil sanıyorum ki.

        Bu arada yarın çekilişimin Konad kısmına katılım için son gün. Ne kadar çok kişi katılırsa o kadar mutlu olacağım. Çekilişimle alakalı detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

          Blogumu ziyaret ettiğiniz için teşekkürler, 13. gün maniküründe görüşmek üzere.