Jan 3, 2012

Essie Blood Curdling (Morticia's Nails - The Addams Family Special Collection)

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hello everyone! First of all, I wish all you guys an awesome 2012! Happy new year! Sorry for the delayed post but I've been away from my laptop like 4 days so hard for me to post in the past couple days. Anyway, I'm here and ready to show you one of my favorite nail polishes from 2011. My plan for my first post in 2012 was to show my New Year's Eve manicure (China Glaze Midnight Mission) but the photographs of that one are in another camera which is not with me right now, so instead of that one I'm gonna show you some blood. Lol.

     Essie Blood Curdling from the special Addams Family Collection named Morticia's Nails. I love the color of the polish but more than that I love that it's creamy and easy to apply. Additionally, looks really bloody. Mostly appropriate for Halloween time but I used it anyway.What do you think? 

I wish you a year with beauties you guys, Happy New Year!
     Selam herkese! İlk olarak, hepinize harika bir 2012 dilerim! Mutlu Yıllar! Geç kalan bu post için de üzgünüm ama laptopumdan 4 gün uzak kalmak durumunda kaldığım için bu post da birkaç gün gecikti. Ama şimdi buradayım ve 2011'den en sevdiğim ojelerimden birini göstereceğim. Aslında, 2012'nin ilk postunu yılbaşı gecesi manikürümü (China Glaze Midnight Mission) yazmayı planlamıştım ama fotoğrafların bulunduğu kamera bende değil şu anda, o yüzden ben de size biraz kanlı bir oje göstereceğim. Lol.

     Essie Blood Curdling, Essie'nin Addams Family müzikali zamanında çıkarmış olduğu Morticia's Nails setinin bir parçası. 3'lü bir set olarak satılıyor bu koleksiyon. Ben ojenin rengini çok sevdim ama bundan da çok ojenin yapısını sevdim. Kremsi bir yapıda ve çok rahat uygulanıyor. Yanı sıra, pıhtılaşmış kan rengi görüntüsü de cazip. Aslında en çok Cadılar Bayramı zamanı için uygun ama ben yine de sürdüm.

Sizce nasıl oje?

Tekrardan size mutluluk dolu bir sene dilerim, Mutlu Yıllar!

9 comments:

 1. Welcome back!! This is a pretty red! Love the name too! Look how good your nails look!

  ReplyDelete
 2. bence çok güzel bir kırmızı renk :) genelde koyu olduklarında bordo gibi dururlar ama bu durmuyor sanada yakışmış canımm :)

  ReplyDelete
 3. @nail reflections thank you! yeah, I really like this nail polish.

  @tansumut merci mademoiselle ;)

  ReplyDelete
 4. Is this collection still available? I love the Adams family and this color is awesome!

  ReplyDelete
 5. It's available here, but I dunno if it's available in where you live. I know right? Whole set is awesome! :)

  ReplyDelete