Jan 9, 2012

NOTD: Butter London No More Waity, Katie

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.


     Hey everyone, how is your week started so far? Mine is pretty good but I need to sleep more I guess. 5 hours sleep is not enough for me.
    So, today I would like to show you my very first Butter London nail polish. No More Waity, Katie. (NMWK) I've been dying to own this polish since last April, you may guess why, lol. 
     Let's take a look first;


     I read so many negative reviews about the formula of this polish. Let me say so, it's not that good. I had to apply 3 coats in order to achieve this opacity, but it's not that bad though. It is close to being jelly but doesn't finish like that. The color is my second favorite thing about this polish. It's between lilac and grey with light purple glitters. I love how it looks.


     And my favorite thing about this polish is the top of the bottle, looks at this royal bird with its crown. Lol. I don't know if it exists in all Butter London polishes but this is so very cute that made me pose a unique picture.


What do you guys think about NMWK? See you next time!
     Selam herkese, yeni haftanız nasıl başladı bakalım? Benimki iyi başladı gibi ama sanırım biraz daha uykuya ihtiyacım var. 5 saatin kendim için yeterli olmadığına kanaat getirmiş bulunuyorum.
       Bugün sizlere ilk Butter London ojem olan No More Waity Katie'yi (NMWK) göstermek istiyorum. İkinci haul postumda da bahsetmiş olduğum üzere, Kate Middleton'ın Prince William ile evlenmek üzere beklediği onca yılın hatrına üretilmiş bir oje. Geçtiğimiz Nisan'dan beri almak istiyordum, neden olduğunu tahmin edeceğiniz üzere. Lol.
     Bu ojenin yapısı hakkında pek çok olumsuz eleştiri okudum. Belirtmeliyim ki çok da iyi değil. Ben yukarıdaki formu elde etmek için 3 kat uyguladım, çok çok kötü bir yapısı da yok ama jel kıvamına çok yakın ve de bu da opaklaşmasını zorlaştırıyor haliyle. Onun haricinde ojeye dair en çok hoşuma giden ikinci şey kesinlikle rengi. Gri ve mor arasında bir renk ve açık mor simlerle süslenmiş. Çok seviyorum bu karışık renkli halini. Ve ojeye dair en sevdiğim özelliğe gelecek olursak, 2. fotoğrafta da göreceğiniz şişenin kapağındaki kuş ya da güvercin. Hem de tacı var! Tüm Butter London ojelerde var mı bu bilemiyorum ama NMWK'de olması benim böylesine orijinal bir poz vermeme neden oldu.
     Sizce nasıl NMWK? Bir daha ki postta görüşürüz!

12 comments:

 1. Çok güzel :) Bir rengin üstüne sürdüğünde nasıl olur acaba deneseydin :)

  ReplyDelete
 2. This colour looks sooo pretty on you!
  I too had been wanting this shade since March of last year. Finally got it for Christmas and I don't really like the formula or how it looks on me :(
  I am really enjoying YOUR pOST thouGH...

  ReplyDelete
 3. nice color for you...very pretty

  ReplyDelete
 4. @tansumut işte ben öyle rengin üstüne sürmeyi sevmiyorum sanırsam. =/

  @marta thank you so much, I'm glad to hear that. :)

  @Jackie thanks Jackie! =)

  ReplyDelete
 5. It isn't really my cup of tea, but I like the name and the bird on the top of the bottle. But I have to say it suits you very well!

  ReplyDelete
 6. thank you so much, I know it is not everyone's dish though, but look at the cute little royal birdy? =)

  ReplyDelete
 7. I love butters, but I'm still in two minds over NMWK - You've done fantastic swatches though!

  ReplyDelete
 8. I love it! Such a pretty color! The bird is very cute!

  ReplyDelete
 9. I nominated you for the Cute Blog Award!! =) Award info is posted on my blog!

  ReplyDelete
 10. Gorgeous color, I love the cap too!!

  ReplyDelete
 11. I put it in my top 20 for 2011, so I like it. :) I didn't find the formula bad, so not sure if I'm just tolerant or if there were different batches that were worse than others.

  ReplyDelete
 12. @Jaztee thank you, maybe because of the formula?

  @nail reflections aww, thank you you're adorable Kimberly!

  @scarslikelace thank you, I think so too. :)

  @KarenD I don't think there were different batches, but I think formula is not for everyone's use.

  ReplyDelete