Jan 7, 2012

Such An Amazing New Haul - Part II (Yeni Ojelerim 2)

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.


     Hi everyone! It's saturday today, actually saturday evening over here. Lonely saturday for me (because all of my bffs live away from me, sad but true) and I'm gonna spend it on the couch with the latest movie of Pedro Almodovar but before that I wanted to show you guys some interesting nail polishes. This is gonna be a short post, no worries.  I'm gonna show you some nail polishes that I bought very recently and also some that are sent by adorable Dilek. She's the blogger of Tirnaklar Fora nail polish site, as most of you know.

      So there we go;

Finally No More Waity, Esra! Butter London is in Turkey from now on. Yay. I couldn't find The Black Knight but this one is another nail polish from Butter London that I was dying to purchase.


No More Waity, Katie. Created for the adorable Kate Middleton and one of my favorite nail polishes from 2011. I'll do a seperate post for this polish in the near future.


     Three more nail polishes from Essie. Actually the middle one is a gift from Essie Turkey. I won their giveaway like a month ago but since the Luxeffects Collection is released pretty recently in here, they sent it with my recent order.

From left to right; Dive Bar - Set In Stones - School of Hard Rocks


Dive Bar is from the Holiday Metallics 2011 Collection and most probably gonna be my favorite polishes of all time. 
Look at the colors in the bottle, all kinds of blues, some violets, turquoises... Magical nail polish for me.


Let's move to some local brands now. 


As I told at the very beginning, Dilek from Tirnaklar Fora sent me the Fall 2011 Collection of Alix Avien like a month ago. I want to thank her so much for this awesome gesture.

From left to right; Alix Avien 291 - 293 - 279 - 292 - 289 -28


She also sent me some sample nail polishes from brands that I've never met before.
From left to right; Verita Black - Colleen Yellow - Natty 380 - Woo 569.


     Then like couple days ago I saw the below Alix Avien nail polishes in a store. Look at their cute little new bottle. I wanna squeeze it and kiss it but of course instead of that I bought the best color in that collection. 

From left to right; Alix Avien 276 and Alix Avien ShinePlus 100.

                                                         

And recently another local brand Pastel came out with a New Year Glitter Collection
From left to right; Pastel 313 - 311 - 312


     Pastel 313 is a dupe for Butter London The Black Knight but with less shimmers and I'm gonna show you guys a swatch of it very soon. 


     Also I found couple of awesome Rimmel glitter top coats.

From left to right; Rimmel 001 Blue Glitter Club - 520 Camouflage Chic  - 002 Disco Gold. (You can see the gold glitters in the Disco Gold by clicking on the below picture.)


     And finally, another local brand Golden Rose launched its Magnetic Nail Polish Collection. I don't know how many nail polishes are there in this collection, probably more than 10 but I bought these three. (Because they were the only ones left when I hit the store. Lol.) Each of the magnetic polishes cost like 3-4$ so I'm glad that one of the local brands finally came out with a clever idea on magnetic polish production.


     There is one magnet in each box, and the figures are all the same in the magnets. I'm gonna show you guys a swatch in the near future. (I've already prepared it.)

From left to right; Golden Rose 04 - 02 - 01. 


     And this is all for this month, I'm not gonna do any haul post 'til February. Rest of the January will be composed of only nail polish swatches.

Take care and have an awesome weekend!       Selam herkese! Bugün cumartesi, aslında burada cumartesi akşamı. Benim için yalnız bir cumartesi (zira en yakın dostlarımın hepsi benden çok çok uzaklarda yaşıyor, acı ama gerçek) ve ben de bu cumartesi akşamını uzun zamandır beklediğim en son Pedro Almodovar filmini izleyerek geçirmeye karar verdim ama öncesinde size en son aldığım birkaç ilginç ojeden bahsedeceğim. Fotoğraflardan da anlayacağınız üzere çok da uzun bir post değil. Ojelerden bazılarını ben aldım, bazıları ise Tırnaklar Fora blogunun harika yazarı Dilek'in hediyesi. Pek çoğunuz biliyorsunuzdur zaten. Kendisine kocaman teşekkürlerimi bir kez daha huzurunuzda iletmek isterim.

     Ojelerin hepsinin isimleri fotoğrafların üzerinde yazıyor ama ben birkaç not düşeyim buraya. Butter London en sonunda Türkiye'ye geldi. Benim bildiğim kadarı ile Kanyon Douglas'da satışta bir tek. Ben de oradan aldım. Aldığım ojenin ismi No More Waity Katie yani Artık Beklemek Yok Katie demek. Ben hem ismine hem de kendisine vurulduğum için aldım bu ojeyi. Bence 2011'in en iyilerinden, bu arada Prens William ile evlenmek için çok bekleyen Kate Middleton'ın şerefine ismi böyle ojenin. Harika değil mi? Ne yazık ki The Black Knight yoktu ve Deniz'in söylediğine göre de henüz gelmemiş.

     Onun dışında Essie'den 3 oje var göreceğiniz üzere. Ortadaki Essie Türkiye'nin yarışmasından kazandığım hediye. Dive Bar'ı kesinlikle kaçırmayın derim, en sevdiğim ojeler listeme 10. sıradan giriş yaptı kendisi.

      Sonrasında bizim yerli markaların ojeleri var. Alix Avien'ler sonbahar koleksiyonunun ojeleri. Çok sevgili Dilek'in hediyeleri.

     Pastel'in yılbaşı için çıkardığı ojeleri ben de pek çoğunuzun blogunda gördüm zaten. Tek sorunu simlerinin az olması, onun dışında koyu renk olan Butter London Black Knight'ın dupe u zaten.

       Son olarak da Golden Rose'un manyetik ojelerinden birkaçını görüyorsunuz. Bence Golden Rose her an tekel olabilir Türkiye'de çünkü bu kadar hızlı ve yenilikçi olup da oje çeşitliliği (manyetik, çatlayan, mat...vs.) bu kadar çok olan başka bir marka yok henüz. Ah bir de ojelerinin kıvamlarını biraz daha yoğunlaştırsalar çok daha güzel olacak.

     Bu ay için göstereceğim tüm yeni ojeler bunlar. Ocak'ın geri kalanında sadece yeni oje swatchları ile karşınızda olacağım.

Herkese harika bir hafta sonu dilerim!

15 comments:

 1. Damn girl! What an awesome haulage! Those Pastel polishes look just amazing, can't wait for the swatches=) I'm also interested in how Golden rose magnetics will turn out to be.

  ReplyDelete
 2. @youknow teşekkür ederim, bi'tanesin! :)

  @Sandra thank you! =)

  @Anela, lol. thanks, I'm gonna show you swatches soon, stay tuned! =)

  ReplyDelete
 3. Ayayay, The Skin I Live In izledin degil mi? Cok guzel film cok!

  ReplyDelete
 4. I'm happy that it's No More Waity, Esra! :D
  What an amazing haul <3 I can't wait to see the Pastel polishes!

  ReplyDelete
 5. @oyku enfes bir film! bayıldım!! :)

  @nemo latte thanks baby! :)

  @beauxs mom thank you, yeah I'm not gonna buy anymore nail polishes 'til the end of this month though! :)

  @maki lol. Thank you :) I'll be posting one of the Pastels so soon! :)

  ReplyDelete
 6. So many goodies! They all look so pretty! =)

  ReplyDelete
 7. Great Haul! I have a couple of the, but no Butter London! Looking forward to see your swatch of it.

  ReplyDelete
 8. amazing collection!
  http://cookieswardrobe.blogspot.com/

  ReplyDelete
 9. @csarslikelace thank you! =)

  @kia - nails n'cupcakes I already did, lol. :)

  @cookie thanks!

  ReplyDelete
 10. Great Haul! They are all so pretty! Can't wait to see the magnetic one!

  ReplyDelete
 11. @nail reflections I'll soon post for the magnetic one! :)

  ReplyDelete