Feb 11, 2012

From The Vault: Essie Dive Bar

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hey you guys! Such an incredible polish I picked for today's post. Essie Dive Bar from Holiday 2011 Collection. I again tried to capture it at different environments and different hours of the day.

     First of all I cannot explain the exact color of this nail polish. Because of its formula, the color changes every other hour of the day. Dive Bar is not a metallic nail polish but acts like one. Looks like dark blue even close to black sometimes in the mornings, then turns out to be an awesome greenish blue during afternoon but at the end of the day again dark navy blue. I like the formula, used 2 coats for this mani and turns out great. Also there hides some shimmer particles in the composition.


This one is taken 7.30 AM. You may see the dark side of the polish in the above photo. Lol. 


This one is taken at afternoon, I tried to capture it under the sunlight.


This is an evening caption under white light. 


Again an evening caption but with yellow light, look at the shimmers in the bottle. Don't they look just great?


Alizarine Claws pose. Lol.


And a good night caption. Thank you guys for stopping by, see you in the next post.     Selam herkese! Bugün en çok sevdiğim ojelerimden birini göstereceğim. Essie'nin 2011 Holiday Koleksiyonundan Dive Bar. Yine farklı mekanlarda ve saatlerde fotoğraflamaya çalıştım.

     İlk olarak ojenin rengini tarif edemediğimden yakınayım. Aslında yakınmak yanlış kelime, zira ojenin öyle bir formu var ki günün her saatinde ve ışığa göre farklı renklerde yakalayabiliyorsunuz. Dive Bar metalik bir oje değil aslında ama öyleymiş gibi davranıyor. Bazen çok koyu mavi oluyor (siyaha yakın) özellikle sabahları, sonra bir bakmışsınız yeşilimsi bir maviye dönmüş ve akşam yine eski koyu mavi halini yakalamış. Yapısı da çok iyi, rahat rahat opaklaşıyor. Ben 2 kat kullandım bu manikür için ve sonuç ortada. Yanı sıra fotoğraflardan da fark edilebileceği üzere yapısında gizlenmiş simler de mevcut.

     İlk fotoğrafı sabahın 7 buçuğunda çektim, koyu halini rahatlıkla görebilirsiniz. Sonra öğlen çektiğim, güneşin altında parlayan hali var. Sonra yine akşam beyaz ve sarı ışık altında fotoğrafladım. Alizarine Claws pozu da sıkıştırdım araya. Lol. 

     Uğradığınız için teşekkürler, bir sonraki postta görüşürüz.

6 comments: