Mar 15, 2012

From The Vault: Butter London Wallis

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hey everyone! I've been really busy like I even couldn't find enough time to sleep. I wanna post like everyday but it's getting harder for me. When I start to get used to my new biological clock, I will do posts everyday hopefully. Today, I'm going to show you Wallis from Butter London.


It's clear that this one has a gorgeous unique color. Not yellow, or green. So what is that? It's defined as olive gold in Butter London's website. Looks sort of brownish too though. I'm in a huge dilemma for the definition of this polish's color.


Has nice small shimmers in the formula but looks metallic at the same time too. This one has a better formula than the Butter London No More Waity Katie. I applied 2 coats and as you may see it was enough already.


Thank you for stopping by and see you soon! 


     Selam herkese! Şu ara o kadar yoğun geçiyor ki kendime uyuyacak vakti bile yaratamıyorum. Her gün post yazabilmek istiyorum ama zorlaşıyor benim için. Umarım yeni biyolojik saatime adam akıllı adapte olunca her gün düzenli post yazabileceğim. 
     Bugün size Butter London'dan Wallis'i göstereceğim. Eşsiz bir rengi olduğu aşikar bu ojenin. Sarı ya da yeşil değil, ne olduğu da belli değil. Butter London'ın web sitesinde altın rengi zeytin şeklinde ifade edilmiş.       Bence biraz kahverengi bile duruyor. Rengini tanımlama konusunda büyük bir kararsızlık içersindeyim. İçerisinde küçücük minicik simleri var ama aynı zamanda metalik bir görüntüye de hizmet ediyor gibi. 
     Formülünün de Butter London'ın No More Waity Katie'sinden çok daha iyi olduğu da bir gerçek. İki kat uyguladım ve görüleceği üzere yeterliydi.
     Uğradığınız için teşekkürler, yakında görüşürüz!

4 comments:

 1. Gah! I love this color. It's on my to get list. So pretty! It looks fabulous on you!

  ReplyDelete
  Replies
  1. I'm so glad to hear these! definitely a must buy! :)

   Delete
 2. This is such a pretty color!

  ReplyDelete