Apr 1, 2012

52 Week Challenge - Week 14: Striped Manicure

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

    Hello everyone. I was going really behind of 52 Week Challenge so I decided to keep track of it this week that is themed Striped. Actually, I don't like striped manicures so I dolled up my mani a bit with some jewellery, and this was my very first time using nail jewellery too.

     Firstly, I want to show you my base. It's Pastel 05 from Pastel's new Spring 2012 Collection;


I love this nail polish, it has the smallest and the cutest golden shimmers in the formula. I applied like 3 coats because its not that dense. Anyway, after introducing you the base; here is the striped and jeweled manicure o' mine;


I simply drawed the white stripes (white stripes? lol.) free handed and then glued the golden jewel flowers.


This was my first time putting a jewel on my nails and I like it. I don't like the combination of this manicure but I luv the jewelly thing. 


Thanks for stopping by.



     Selam herkese. 52 Week Challenge'ın son derece çok gerisinde kalmamın etkisiyle bu haftanın teması olan 'Çizgi Desenli Manikür' ile yeniden nail art a döndüm. Aslında çizgi deseninin çok da büyük hayranı değilim ve bu yüzden de manikürü biraz daha süslemek istedim ve ilk defa bir manikür yaparken süs taşlarından da ekledim.
     İlk fotoğrafta taban rengi olan Pastel 05'i görüyorsunuz. Pastel'in Bahar 2012 Koleksiyonuna dahil ettiği yeni bir renk. Ojeyi sevdim çünkü içerisinde minik altın parıltıları var. Ama bu formülünün kötü olmasına ve 3 kat sürmeme engel olmadı tabi ki.
     Sonrasında da çizgiyi minimal düzeyde tuttuğum 14. hafta manikürümü göreceksinizdir. Beyaz çizgileri elimle çizdim ve de üstlerine o altın renkli taşı yapıştırdım. Bu önceden de bahsettiğim gibi ilk defa denediğim bir şey. Manikürün genel kombinasyonu çok hoşuma gitmese de o taşlar şeker gibi.
     Teşekkürler uğradığınız için, şimdiden iyi haftalar dilerim herkese!

7 comments:

 1. Oh these are so pretty! And that base color looks amazing on you.

  ReplyDelete
 2. Great take on the stripes idea!

  ReplyDelete
 3. I know you said that you didn't like it, but I absolutely love how you did it. It looks so classy and refined.

  ReplyDelete
 4. Lovely manicure even though you don't love it! Also that colour looks great on you!

  ReplyDelete
 5. çok sevimli olmuş manikürün bundan sonra takipteyim bana da beklerim :D
  http://coralsfashion.blogspot.com/

  ReplyDelete