Apr 23, 2012

From The Vault: Chanel Peridot

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.


     Hello lovely readers! Today I've something very special to show you. I'm a bit late for this precious one but better late than never they say. Chanel Peridot from Fall 2011 Collection of Chanel Lacquers is finally on my nails. This multichrome gold beauty is definitely a 'must buy' for the collectors. There it is, the magnificent Peridot;


I think there is no need to talk about the formula of this one since it's a luxury brand and most probably the qualified chemicals are used in its composition. 


And the beauty of the green and golden transition (or multichrome vision I might say?)


 

Let's move onto the golden sparkles...


See the different colors on my thumb, index and pinky? I tried to capture the transition of the colors in the below photo. I have a huge crush on this one for sure! Hope you guys like it and see you on the next post.     Selam sevgili takipçiler! Bugün sizlere göstermek istediğim oje özel bir yere sahip benim için. Aslında, bu harika ojeyi göstermek için biraz geç de kalmış olabilirim ama geç olsun güç olmasın demişler. Chanel Peridot Sonbahar 2011'de piyasaya çıkan koleksiyonda yer alan bir ojeydi ve en sonunda benim de  tırnaklarımda. Bu multichrome güzellik koleksiyoncular için kesinlikle sahip olunması gereken bir oje diye düşünüyorum.

     Ojenin formülü hakkında çok da konuşmaya gerek yok zira üst gam bir ürün ve bu yüzden de yapısı son derece kaliteli kimyasal maddelerden oluşuyor. Yukarıda paylaştığım pek çok fotoğrafta; yeşil ve altın rengi geçişlerini, altın parıltılarını rahatlıkla görebileceğinizi düşünüyorum. Özellikle sondan ikinci fotoğrafta baş parmağımdan serçe parmağıma doğru renk geçişini fotoğraflamaya çalıştım.

Bu ojeye hayran olduğum kesin, umarım siz de beğenmişsinizdir. Bir sonraki postta görüşürüz.

4 comments:

  1. Gorgeous swatches. I don't have this one and the nail polish hoarder in me is crying. I did get a close dupe though and that will have to suffice. =/

    ReplyDelete