Apr 16, 2012

Golden Rose Summer 2012 Collection / Golden Rose 2012 Yaz Koleksiyonu

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.


     Hey everyone! I'm blogging finally, yay! How have you been so far? I know I've been away, for what..uhm? Like two weeks? My apologies, during this absence Wizard Of Polish reached more than 300 followers, big yay for that! And two weeks later I've a big giveaway coming, so stay tuned!

     What I'm going to show you guys today is an adorable package of some summer colors that Golden Rose sent me couple weeks ago. They mostly include pinks and I was lack of pink for Pink Wednesdays so I'm happy to own these.

     Let me show you the haul first, and we'll criticize the colors together as always;


First I want to introduce you the names of the polishes; from left to right: 308 - 178 - 123 - 182 - 203 - 301 - 168 - 69 - 122. 


The above three are the ones that I like the most from this haul. Middle one (Golden Rose 301) looks like an hilarious top coat. 


Again above photo, you see the nail polishes from Golden Rose Paris Collection branch. 


And these are from the Golden Rose Fantastic Color Collection. These all look, they have a creamy formula but I'll be sure after swatching one of these. Also, the one in the left (Golden Rose 123) looks so shimmery. I'm dying to try that one. Also the one in the middle is most probably a neon color but I'm not sure yet.


What do you guys think about these variety of pink colors? 


Hope you guys like it, and thanks to Golden Rose for this amazing haul! See you in the next post.     Merhaba herkese! En sonunda bloğuma yeniden yazabildiğim için çok muyluyum, yay! Nasılsınız acaba? Uzun süredir yoktum yine buralarda, yaklaşık 2 hafta kadar. Çok üzgünüm bu yüzden. Ama benim yokluğumda Oje Sihirbazı 300'den fazla izleyiciye ulaşmış, kocaman sevinç nidaları atıyorum bu sebeple! İki hafta sonra da büyük bir çekilişle kutlayacağız bunu, beklemede kalın!

     Bugün sizlere Golden Rose'un bana iki hafta önce yollamış olduğu 2012 Yaz Koleksiyonlarından birkaç ojeyi göstereceğim. Paketin içinden genelde pembe çıktı ve ben de Pink Wednesday için yeterince pembe rengim olmadığından yakındığım için iyi oldu bu durum.

     İlk fotoğrafın altında soldan sağa numaralarını sıralı bulabilirsiniz ojelerin.

     Sonraki fotoğrafta görülen simli üst cilalar ise benim en çok sevindiğim ojeler oldu bu paketten çıkan. Özellikle ortadaki (Golden Rose 301) nefis bir üst cila olacağa benzer. 
     Takibindeki fotoğraflarda Fantastik Koleksiyonu ojelerini görüyorsunuz. Formülleri hepsinin krem yapıda gibi görünüyor ama denemeden emin olamayacağız. Yanı sıra, en soldaki (Golden Rose 123) pembe ojenin  formülünde de bolca sim mevcut ve sanırım ilk olarak onu süreceğim. Aynı fotoğrafta ortadaki pembe ise neon sanırım ama 100% emin olmamız için biraz daha beklemede kalın.

Nasıl sizce pembe tonları?

Umarım beğenmişsinizdir. Golden Rose'a bu harika paket için kocaman teşekkür ederim!

Bir sonraki postta görüşmek üzere.

3 comments:

  1. Golden rose gitti buralardan çok dertliyim :/ https://instagr.am/p/JZIZohgUS1/media/?size=l Deniz abla tweetlemiş bunları nasıl güzeller dimii ?? Yeni mi ki bunlar

    ReplyDelete
  2. ya bu sıyah sımlının numarası ne harıkaymısss

    ReplyDelete
  3. Siyah simli olan Golden Rose Paris Serisi'nden 69 numaralı oje

    ReplyDelete