Jan 31, 2012

52 Week Challenge - Week 5: Newspaper Manicure

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.


     Hey everyone! As I promised I'm doing my best in order to keep this business open. So today, I'm going to show you the 5th week manicure of 52 Week Challenge. I like this week's challenge because I've never done any newspaper nails before. 

     I've captured my nails at 4 different places this time:


At work


At the bus station


In my room


Instagram


     I used Essie Bone Chilling as a base color from Morticia's Nails set. Here is the thing, I neither like the color of the polish, nor the formula. Worst Essie nail polish ever. Anyway, after applying almost 3 coats base, I dipped my nails into a glass full of Raki (local alcoholic beverage) and then I put newspaper piece and count to 30. Very easy to apply, I recommend everyone.

See you guys in the next post.
(And I dedicate this post one of my bffs, dearest Ayşegül, with love!)


     Selam herkese! Söz verdiğim üzere daha sık bloğuma uğramaya çalışıyorum. Bugün sizlere 52 Week Challenge'ın 5. hafta teması için yaptığım manikürü göstereceğim. Bu haftanın konseptini sevdim, çünkü hiç denemediğim ve merak ettiğim bir manikürdü Gazete Kağıdı Tırnaklar.

     4 farklı yerde fotoğraf çektim; iş yerinde, otobüs durağında, odamda ve Instagram'da

     Taban rengi olarak Morticia's Nails setinden Essie Bone Chilling kullandım. Ve sıkı bir eleştiri geliyor şimdi, ne ojenin rengini sevdim ne de yapısını. Denediğim en kötü Essie oje buydu. Ojenin berbat bir formülü var, Golden Rose ojelerin kalitesinde diyeyim siz anlayın. Neyse, 3 kat sürdükten sonra ojeyi, parmaklarımı tek tek rakı dolu bir bardağa batırdım, üstlerine gazete kağıdı parçacığı koydum ve 30'a kadar saydım. Uygulaması çok kolay bir manikür, herkese tavsiye ederim. 

Bir sonraki postta görüşürüz!
(Bu postu da en iyi dostlarımdan birine, Ayşegül'e, sevgiyle ithaf ediyorum!)

Jan 28, 2012

52 Week Challenge - Week 4: Plaid Manicure

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.


    Hello everyone! I've been missing for almost a week, I know! But I have a valid explanation, work overload! So, my apologies. I'll do my best in order to keep track of my posts.
    This post was actually scheduled for last monday but I couldn't manage to prepare it, so this lovely saturday evening is the time to show you my unsuccessfully tried plaid manicure for 52 Week Challenge.

     I went really simple with this challenge and used some vivid colors instead of some burberrian ones, if you know what I mean. Lol.


I picked Flormar 429 as a base (I'll do a separate post on this one later) and then tried to do some simple plaids with acrylic paint.


I sorta like the simplicity of this mani, also looks childish but I like it anyway.


It's snowing right now, but at the time I captured these photos weather was sunny. 


What do you guys think about my plaid? Do you think it really is a plaid or a plaid artwork or something related to plaid but its actually not. Thanks for stopping by and see you in the next post.     Merhaba herkese! Biliyorum neredeyse bir haftadır yoktum buralarda. Ama geçerli bir açıklamam var, iş hayatı! O yüzden, özürlerimi sunarım. Rutin olarak devam edebilmek için elimden geleni yapacağım. Aslında bu yazı da geçen pazartesi yazılmak üzere planlanmıştı ama bir türlü hazırlayamadığımdan bu cumartesi akşamı ekose deseni manikürü çalışmamı post etmeye karar verdim. 52 Week Challenge'ın 4. haftası için bu manikür.

   Aslında 4. hafta için çok basit bir şey oluşturdum ve canlı renkler kullandım, -burberry renklerini kullanmaktansa- bilmem anlatabildim mi? Lol.

   Flormar 429'u taban rengi olarak seçtim (bu oje ile alakalı ilerleyen zamanlarda ayrı bir postta hazırlayacağım) ve ekose desenini de akrilik boya ile çizmeye çalıştım. Aslında basit duruşu hoşuma gitti, çocukça bir manikür gibi ama çok sevdim ben nedense. Şu an burada kar yağıyor ama fotoğrafları çektiğim sırada hava gayet güneşliydi. Sizce nasıl olmuş? Gerçekten ekose deseni gibi mi ya da ekose deseni artwork'ü gibi mi ya da ekose deseni olmaya çalışan ama aslında olamayan bir şey gibi mi? Uğradığınız için teşekkürler, bir sonraki postta görüşürüz.

Jan 23, 2012

1 Year Blogaversary Giveaway Winner! - Blog 1. Yıl Çekilişi Kazananı!

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hello dear adorable reader! Today I'm not going to show you any nail polish, instead I'll announce the winner of my 1 Year Blogaversary Giveaway Winner.
     I'm really thankful for my lovely followers; who comment everyday, share their experiences & wisdom, also support me always on this colorful journey. I wish that I could give each of you guys my favorite nail polish -China Glaze For Audrey- but of course, one lucky winner won the giveaway. I still cannot believe a year passed since I started to write on this blog, I met wonderful people all around the world who also shares the same enthusiasm about nail polishes. I'm mostly grateful for that, for you! Wow! I want to thank all of you guys  for being here, always.

And the winner of my favorite nail polish is;


Are we ready?! Claps, claps, claps, claps!!!


And the winner is...


... adorable Nemo Latte.

Congratulations to Nemo for her win.

And I have another great news to give you guys, since I have 280 followers now, I'll be announcing a 250 Follower Giveaway very soon! So stay tuned and see you in the next post.     Merhaba çok sevgili okuyucu! Bugün sana herhangi bir oje göstermeyeceğim, yerine bloğumun 1. yılı şerefine düzenlemiş olduğum çekilişimin sonucunu duyuracağım. Her biriniz için o kadar müteşekkirim ki! Her gün buraya uğrayıp yorum yapan, benimle tecrübelerini ve bilgilerini paylaşan ve de bu renkli macerada bana destek olan herkes için. Gönül isterdi ki her birinize en sevdiğim ojeden -China Glaze For Audrey- verebileyim, ama bir şanslı izleyicim kazanan oldu. 

     Hala daha 1 yıl geçmiş olmasına inanamıyorum, bloğum sayesinde benim gibi oje sevdalısı o kadar çok harika insanla tanışma şansı yakaladım ki! En çok bunun için, sizler için minnettarım. Her birinize, burada olduğunuz için çok teşekkürler.

Ve en sevdiğim ojeyi kazanan şanslı takipçim;


Hazır mıyız çekiliş sonucunu öğrenmek için?! Alkışları göreyim!!!


Kazanan...


... harika insan Nemo Latte.

Nemo'yu kocaman tebrik ederim.


Ve size de harika bir başka haber vermek isterim, şu anda 280 takipçim olduğu için, çok yakında 250 izleyicim olması şerefine bir çekiliş duyurusu daha yapacağım. İzlemede kalın! Bir sonraki postta görüşmek dileğiyle...

Jan 21, 2012

NOTD: Avon Violetta Sparkle

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hey you guys! How are you? What are your plans for the weekend? I have only one plan for this weekend,  shopping! And I did. I bought a lot of stuff but not any nail polish since I'm on a nail polish diet 'til 8th February. I was going to show this nail polish last night but too tired to post so here we're with Violetta Sparkle from Avon.


Excuse me for the unqualified photos, you can see the better swatches on here, Grape Fizz Nails's site. I'm going to talk about the chemistry of the nail polish. It's purple as you may see, and I applied 3 coats in order to reach the opacity I wanted to see. The formula is not that creamy, and close to being jelly. It has golden flakes in the formula which is the best feature of this nail polish. Golden flakes looks gorgeous with dark purple base and I think this is the reason why I like this nail polish. 


Hope you guys like it too and see you in the next post! (By the way I lost the Electropop Giveaway that I mentioned in my last couple posts, but of course I'm doing fine.) Also don't forget enter my 1 Year Anniversary Giveaway, only couple of days left to announce the winner for that one!     Selam herkese! Nasılsınız? Hafta sonu planları var mı acaba ufukta? Benim bu hafta sonu için tek bir planım vardı, o da alışveriş yapmak! Ve yaptım da, bir sürü şey aldım ama hiç oje almadım çünkü 8 Şubat'a kadar oje diyetindeyim. Bugünkü postu da dün akşam göstermek istiyordum ama o kadar yorgundum ki bugüne kaldı, Avon'dan Violetta Sparkle ile karşınızdayım. Ben bu dünyalar güzeli ojeyi (abartmıyorum hakikaten öyle) de DenizRio'dan almıştım. Buradan satış sayfasına ulaşabilirsiniz kendisinin.

     Benim çok da iyi görünmeyen fotoğraflarımın kusuruna bakmayın, bu ojenin çok daha iyi fotoğraflarını buradan, Grape Fizz Nails'ın sitesinden de görebilirsiniz. Ben ojenin kimyası hakkında konuşacağım. Göreceğiniz üzere mor renkli bir oje, ve ben istediğim opaklığa ulaşması için 3 kat uyguladım. Formülü kremsi bir yapıda değil, daha çok jel kıvamında. İçerisinde altın renkli tanecikler var ki bence ojenin en güzel özelliği de bu. Harika görünüyor bu altın rengi parçacıklar koyu morun üstünde.

     Umarım siz de beğenmişsinizdir ve bir sonraki postta görüşmek dileğiyle! (Bu arada son 2 postumda bahsettiğim Electropop Çekilişini kaybettim, ama yine de çok teşekkürler herkese.) Ayrıca, benim 1 Yıl Çekilişime katılmak için de son 2 gün!

Jan 19, 2012

NOTD: Golden Rose Magnetic 01 (My very first magnetic nail polish trial, finally!)

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     As you may already understood from the title, today I'm going to show you guys my very first magnetic nail polish trial. It's a nail polish from local brand Golden Rose's Magnetic Collection. I think its also sold somewhere around Europe but I don't know where exactly. There are about more than 10 nail polishes in this collection if I'm not mistaken, you can see swatches of other colors on Emerald Sparkled's site.

For today, I picked Golden Rose Magnetic 01


This is such a unique color I think. It's not pink, purple, magenta or mahogoni but mostly close to something between purple and mahogoni.


In the below picture, you can see the little magnet. The application is really easy. You just need to put a coat of nail polish (one coat is enough, it has quite a good formula, probably because of the iron particles in the composition) and then, you have to put the magnet like 1-2 milimetres above from your nail. Count to 15 and ta - daa!


3-D looking gorgeous nails, I sure am a fan of magnetic nail polishes.


What do you guys think about magnetic nail polishes? Do you think they're quite different from what we used to apply? Also don't forget to enter my 1 Year Anniversary Giveaway and I'll be glad if you guys vote  for me here for the Electropop Giveaway. See you in the next post!     Başlıktan çoktan anlamış olacağınız üzere, bugün size ilk manyetik oje uygulamamı göstereceğim. Bu oje yerli markamız Golden Rose'un yaklaşık 1 ay önce piyasaya sürmüş olduğu Golden Rose Manyetik Oje Koleksiyonundan. Sanırım Avrupa'da bir yerlerde de Golden Rose satılıyor, emin değilim neresi olduğu hakkında. Bu koleksiyonda toplamda 10'dan fazla oje var yanılmıyorsam, diğer renklere ait görsellere Deniz'in sitesinden ulaşabilirsiniz.

     Ben bugün için Golden Rose Manyetik 01'i seçtim. Bence çok sıra dışı bir renk. Pembe değil, mor ya da bordo da değil. Ama en çok bordo mor arası bire renk gibi. Yukarıdaki fotoğraflardan birinde mıknatısı da görebilirsiniz. Uygulaması çok kolay. Sadece tek kat oje sürüyorsunuz (gerçekten tek kat yeterli, formülü çok iyi, çünkü ojenin içerisinde demir parçacıkları olduğu için) ve sonra, tırnağınızın 1-2 mm. üstünde mıknatısı tutuyorsunuz. 15'e kadar sayıp çekiyorsunuz. Sonuç ortada!

     Üç boyutlu harika bir görüntü çıkıyor ortaya, kesinlikle manyetik ojelerin hayranı olduğumu söyleyebilirim.

     Siz ne düşünüyorsunuz bu koleksiyonla alakalı olarak? Sizce de alışılagelmişin dışında değil mi? Bu arada 1. Yıl Çekilişime katılmayı unutmayın ve de Electopop Çekilişinde de bana oy verirseniz müteşekkir olacağım. Bir sonraki postta görüşmek dileğiyle!

Jan 18, 2012

Pink Wednesday: Pastel 08

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz. 

    Hey everyone! Here we are with my third Pink Wednesday manicure. I've been thinking about expanding what Pink Wednesday really symbolizes. Like woman rights, or breast cancer awareness. I don't know, sounds like a perfect addition to the concept for me.

    Anyway, for this wednesday I picked a nail polish from the recent collection of Pastel, Pastel 08. This is the nail polish I picked;


In my captions it looks more dustier and whiter but actually in sunlight it definitely looks like an adorable light pink.


It's creamy but isn't that dense so I applied three thin coats in order to obtain this result. I like the color though. Between white and light pink.


Also, if you still didn't enter my blog's one year anniversary giveaway, you can still join by clicking here. And I'll be glad if you guys vote for my It's Alive manicure for an Electropop Giveaway by clicking here.

Thank you so much for stopping by and see you in the next post!     Selam herkese! Üçüncü Pembe Çarşamba konseptli manikürümle karşınızdayım. Üç haftadır da bu konseptli manikürlerin anlamını biraz daha genişletip sembol ettikleri kavrama kadın hakları ya da göğüs kanseri farkındalığı gibi üstünde fazlasıyla durulması gereken konuları da eklemeye karar verdim. Kulağa iyi  geliyor açıkçası.

     Gelelim bu çarşamba hangi ojeyi seçtiğime; Pastel'in en son koleksiyonundan Pastel 08'i seçtim. Benim fotoğraflarımda olduğundan daha grimsi görünüyor ama gün ışığında çok daha temiz bir açık pembe. Kremsi bir yapıda ama yoğunluğu iyi değil bu yüzden de yukarıdaki sonucu elde etmek için üç kat uygulamam gerekti. Renk çok güzel ama, beyaz ve açık pembe arası.

     Ve de, hala daha blogumun 1. yıl çekilişine katılmadıysanız buraya tıklayıp katılabilirsiniz. Yanı sıra, It's Alive ile katıldığım Electropop Çekilişinde de bana buraya tıklayarak oy verirseniz çok sevinirim.

Uğradığınız için teşekkürler, bir sonraki postta görüşürüz!

Jan 17, 2012

NOTD: Pastel 313 (Butter London The Black Knight dupe)

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hello everyone. Today, I'm gonna show you guys a dupe for Butter London Black Knight from Pastel New Year's Collection. It's Pastel New Year Glitter 313.


I applied 3 coats in order to increase the shimmer density, but as you may see the only feature differs from the Black Knight is, this polish has less shimmer. Other than that, everything looks like the same. Has a jelly formula, finishes neat. Hard to remove since it has glitter in the composition.


Under the sunlight;


What do you guys think? Do you think it is similar to Black Knight?
Take care and see you in the next post.     Merhaba herkese. Bugün sizlere Butter London'ın Dark Knight ojesine benzeterek yapılmış bir oje göstereceğim, Pastel'in yeni yıl için çıkardığı koleksiyonundan. Pastel New Year Glitter 313.
     Ben 3 kat uyguladım, simlerin yoğunluğunu arttırmak için, ama göreceğiniz üzere Black Knight'tan tek farkı sim yoğunluğunun az olması. Haricinde, her şey benzer görünüyor. 
     Bu ojenin yapısı jel kıvamında, bitirilişi de düzgün. Ama çıkarması zor, içerisinde simler olduğu için. En sonda da güneşin altında çekilmiş bir fotoğraf var. Siz ne düşünüyorsunuz? Black Knight'a benzer mi sizce de?
Kendinize iyi bakın, bir sonra ki postta görüşürüz.

Jan 16, 2012

NOTD: China Glaze It's Alive

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Good afternoon everyone! Today I would like to show you guys one of my favorite polishes that I bought from adorable DenizRio. I wasn't quite sure whether to buy this one or not, and then I decided to buy it. One of the best decisions I've ever made. This nail polish is so original, and looks gorgeous on nails.

Ladies and gentleman here I introduce you; China Glaze It's Alive!


Such a unique nail polish from China Glaze Halloween 2011 Haunting Set. It looks like a mud green, well actually it is. But guess what? This muddy green looks gorgeous according to me! The formula is jelly but really easy to apply. I put 2 coats in this manicure. Also there are circle and hexagonal green glitters composed in the formula. So what more do I want?


The day I put this nail polish, there was snow everywhere! So I caught couple of snowy pictures.Look how the snow crystals are in a harmony with the glitters in the nail polish.


One final note; I entered China Glaze ElectroPop giveaway in my country, so in order to help me won; you just need to click here and like my It's Alive picture. I'll appreciate that you guys! See you in next post.     İyi akşamlar herkese! Bugün size en çok sevdiğim ojelerimden birini göstereceğim. Ben bu ojeyi süper insan DenizRio'dan aldım. Aslında çok da emin değildim alırken ve şu anda vermiş olduğum en iyi kararlardan biri olduğunu söyleyebilirim! Son derece orijinal bir oje ve tırnakta harika duruyor bence.

Baylar bayanlar, China Glaze It's Alive!

China Glaze 2011 Cadılar Bayramı Setinden eşi benzeri olmayan bir oje, çamur yeşili renginde ve bu renk harika görünüyor bence! Jel yapıda ama uygulaması çok kolay. Ben 2 kat sürdüm bu manikürümde. Yapısında daire ve altıgen şeklinde simler var. Daha ne isterim ki? Bu ojeyi sürdüğüm gün kar yağmasını fırsat bilerek, karda çektim pek çok fotoğrafımı. Kar kristalleri ve oje ne kadar harika bir uyum içerisindeler, sizce de öyle değil mi?

Son olarak, China Glaze ElectroPop çekilişine katıldım ben. Kazanmama yardım etmek için, buraya tıklayarak fotoğrafı beğenmeniz yeterli olacaktır. Teşekkür ederim desteğinize şimdiden. Bir sonraki postta görüşürüz!

52 Week Challenge - Week 3: Color Block Manicure

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hey you guys! Shortest post of all time, since I'm gonna watch Golden Globe Awards about half an hour. So, here I am with the third week of 52 Week Challenge. Color Block manicure.

I did a little bit of research and still not sure what is the point behind the color block theme but I did something like this:


I used Alix Avien Fall 2011 Collection that I received as a gift from dearest Dilek. (Blogger of Tirnaklar Fora site.)These nail polishes have quite a good formula, a coat is enough for most of them. Also, their creamy formula is not that thick. Easy to apply, and I like the colors.See you guys in the next post. And Happy Golden Globe Night to everyone who is an award show freak like me!! 

p.s: Dilek is holding an Orly giveaway that you can enter by clicking here.
     Selam herkese! Sanırım en kısa postum ile karşınızdayım zira birazdan Altın Küre Ödül Töreni'ni izlemeye başlayacağım. 52 Week Challenge'ın 3. hafta temasındayız. Renk Blokları manikürü. Renk Bloğu manikürünün ne olduğuna dair en ufak bir fikrim olmadığından biraz araştırdım ve ortaya böyle bir şey çıktı, hala daha manikürün böyle bir şey olup olmadığına dair bir fikrim yok.
     Alix Avien'in 2011 Sonbahar Koleksiyonundaki ojeleri kullandım. Hatırlayacağınız üzere çok sevgili Dilek'in hediyesidir bana. (Tırnaklar Fora blogunun pek bir güzel sahibesi.) Ojelerin yapısı baya iyi, tek kat sürmek opak olması için yeterli. Kremsi formülü de çok yoğun değil, kolay uygulanıyor ve bence renkler çok güzel.
     Bir sonraki postta görüşürüz! Ayrıca Altın Küre Ödül Törenini izleyen herkese iyi eğlenceler dilerim.

Not: Dilek'in Orly çekilişine hala katılmadıysanız eğer, buraya tıklayarak katılabilirsiniz!

Jan 14, 2012

52 Week Challenge - Week 2: French Tips

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hello eveyone! Well, as you may understand from the title yes, I joined the 52 Week Challenge that I saw on JennaFroggy's site last week. I missed out on week 1 but she told me that it's ok to start from week 2 so I'm here with my second week manicure and will be back soon with my third week challenge.

     So, the theme for the second week was French Tip manicure. I, personally not a huge fan of French mani. I added it a bit more color and went with funky french for this week's challenge. 


For base, I picked Alix Avien ShinePlus 100. Petroleum green colored nail polish but so thick that it killed me to apply. I don't like its formula at all.


For the tips I applied Pastel 312 New Year's Glitter. (Still trying to catch Christmas and New Year's spirit, it started to snow here today!) 


Well, what do you guys think? Looks like a late Christmas manicure, doesn't it? See you in the next post.    Selam herkese! Başlıktan da anlaşılacağı üzere evet, 52 Week Challenge'a katılmış bulunuyorum. Bu challenge'dan JennaFroggy'nin sitesi sayesinde haberim oldu. İlk haftayı kaçırdım ama, kendisi bana 2. haftadan başlamamın sorun olmayacağını söyledi bu yüzden de 2. hafta manikürümle buradayım. Yakın bir zamanda da 3. hafta manikürümle burada olurum.

      İkinci hafta için Fransız manikürü temaydı. Ben Fransız manikürünü hiç sevmiyorum. Bu yüzden biraz renk ekleyip Funky French yapmaya karar verdim.

     Taban rengi için, Alix Avien ShinePlus serisinden 100 numaralı ojeyi seçtim. Petrol yeşiline yakın bir renk. Ojenin yapısı çok fena, o kadar yoğun ki uygulayamıyorsunuz neredeyse. Hiç sevmedim bu yapıyı. Uçlar içinse Pastel'in yılbaşı için çıkardığı, Pastel 312 New Year's Glitter'ı seçtim. (Hala daha Noel ve Yeni Yıl havasını taşıyorum, zira burada kar bugün yağmaya başladı.)

      Nasıl olmuş sizce? Geç kalmış bir yılbaşı manikürü gibi mi? Bir sonraki postta görüşürüz.

Jan 11, 2012

Pink Wednesday: 'She' Will Be Loved

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz. 


     Hey you guys! This is going to be a really short post since I'm gonna wake up for work in about 6 hours. So for Pink Wednesday, I wore pink, yay! I picked the cheapest nail polish I own -costs like 40 cents- and it has one of the best formulas from my whole collection. From a local brand SheShe 508. Now you may understand why I wrote She Will Be Loved in the title. Actually, since this polish has no name (only has a number) we can call her She Will Be Loved. Can't we? 


     As I said above, it has a great formula. Creamy, finishes neat. One coat is enough but I applied 2 coats as my usual. I forgot to picture my hand before my trial of China Glaze Snow Globe on my ring finger. Lol.


And one final Instagram pose, god I love that application a lot. You can follow me there to. 'eessrraa' is my username.


Thank you guys for stopping by and see you in the next post.
p.s: I'll answer all the comments and questions on weekend. (I'm really b-u-s-y this week at work.)


     Selam herkese! Bu çok çok kısa bir post olacak çünkü yaklaşık 6 saat içerisinde uyanmam gerekiyor iş için. Bugün Pembe Çarşamba olduğu için yine pembe sürdüm. Sahip olduğum en ucuz ojeyi sürdüm - 1 liraydı- ve tüm koleksiyonum içerisinde en iyi yapıya sahip ojelerden biri. She 508.
     Kremsi bir yapıda ve 2 katta tertemiz bir bitirilişi var. O kadar rahat uyguladım ki! 1 katta uygulanabilir ama ben alışkanlıktan 2 kat sürüyorum. Fotoğraf çekeceğimi unutup arada yanlışlıkla yüzük parmağıma China Glaze Snow Globe sürdüm. Lol. Ve en son fotoğrafı da Instagram'dan editleyerek koydum, en sevdiğim aplikasyonlardan biri. Orada da kullanıcı adım 'eessrraa', dilerseniz takip edebilirsiniz. 
Uğradığınız için teşekkür ederim, diğer postta görüşürüz!
Not: Tüm yorumları ve soruları hafta sonunda cevaplayacağım. (Bu hafta iş biraz yoğun da.)

Jan 9, 2012

NOTD: Butter London No More Waity, Katie

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.


     Hey everyone, how is your week started so far? Mine is pretty good but I need to sleep more I guess. 5 hours sleep is not enough for me.
    So, today I would like to show you my very first Butter London nail polish. No More Waity, Katie. (NMWK) I've been dying to own this polish since last April, you may guess why, lol. 
     Let's take a look first;


     I read so many negative reviews about the formula of this polish. Let me say so, it's not that good. I had to apply 3 coats in order to achieve this opacity, but it's not that bad though. It is close to being jelly but doesn't finish like that. The color is my second favorite thing about this polish. It's between lilac and grey with light purple glitters. I love how it looks.


     And my favorite thing about this polish is the top of the bottle, looks at this royal bird with its crown. Lol. I don't know if it exists in all Butter London polishes but this is so very cute that made me pose a unique picture.


What do you guys think about NMWK? See you next time!
     Selam herkese, yeni haftanız nasıl başladı bakalım? Benimki iyi başladı gibi ama sanırım biraz daha uykuya ihtiyacım var. 5 saatin kendim için yeterli olmadığına kanaat getirmiş bulunuyorum.
       Bugün sizlere ilk Butter London ojem olan No More Waity Katie'yi (NMWK) göstermek istiyorum. İkinci haul postumda da bahsetmiş olduğum üzere, Kate Middleton'ın Prince William ile evlenmek üzere beklediği onca yılın hatrına üretilmiş bir oje. Geçtiğimiz Nisan'dan beri almak istiyordum, neden olduğunu tahmin edeceğiniz üzere. Lol.
     Bu ojenin yapısı hakkında pek çok olumsuz eleştiri okudum. Belirtmeliyim ki çok da iyi değil. Ben yukarıdaki formu elde etmek için 3 kat uyguladım, çok çok kötü bir yapısı da yok ama jel kıvamına çok yakın ve de bu da opaklaşmasını zorlaştırıyor haliyle. Onun haricinde ojeye dair en çok hoşuma giden ikinci şey kesinlikle rengi. Gri ve mor arasında bir renk ve açık mor simlerle süslenmiş. Çok seviyorum bu karışık renkli halini. Ve ojeye dair en sevdiğim özelliğe gelecek olursak, 2. fotoğrafta da göreceğiniz şişenin kapağındaki kuş ya da güvercin. Hem de tacı var! Tüm Butter London ojelerde var mı bu bilemiyorum ama NMWK'de olması benim böylesine orijinal bir poz vermeme neden oldu.
     Sizce nasıl NMWK? Bir daha ki postta görüşürüz!

Jan 7, 2012

Such An Amazing New Haul - Part II (Yeni Ojelerim 2)

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.


     Hi everyone! It's saturday today, actually saturday evening over here. Lonely saturday for me (because all of my bffs live away from me, sad but true) and I'm gonna spend it on the couch with the latest movie of Pedro Almodovar but before that I wanted to show you guys some interesting nail polishes. This is gonna be a short post, no worries.  I'm gonna show you some nail polishes that I bought very recently and also some that are sent by adorable Dilek. She's the blogger of Tirnaklar Fora nail polish site, as most of you know.

      So there we go;

Finally No More Waity, Esra! Butter London is in Turkey from now on. Yay. I couldn't find The Black Knight but this one is another nail polish from Butter London that I was dying to purchase.


No More Waity, Katie. Created for the adorable Kate Middleton and one of my favorite nail polishes from 2011. I'll do a seperate post for this polish in the near future.


     Three more nail polishes from Essie. Actually the middle one is a gift from Essie Turkey. I won their giveaway like a month ago but since the Luxeffects Collection is released pretty recently in here, they sent it with my recent order.

From left to right; Dive Bar - Set In Stones - School of Hard Rocks


Dive Bar is from the Holiday Metallics 2011 Collection and most probably gonna be my favorite polishes of all time. 
Look at the colors in the bottle, all kinds of blues, some violets, turquoises... Magical nail polish for me.


Let's move to some local brands now. 


As I told at the very beginning, Dilek from Tirnaklar Fora sent me the Fall 2011 Collection of Alix Avien like a month ago. I want to thank her so much for this awesome gesture.

From left to right; Alix Avien 291 - 293 - 279 - 292 - 289 -28


She also sent me some sample nail polishes from brands that I've never met before.
From left to right; Verita Black - Colleen Yellow - Natty 380 - Woo 569.


     Then like couple days ago I saw the below Alix Avien nail polishes in a store. Look at their cute little new bottle. I wanna squeeze it and kiss it but of course instead of that I bought the best color in that collection. 

From left to right; Alix Avien 276 and Alix Avien ShinePlus 100.

                                                         

And recently another local brand Pastel came out with a New Year Glitter Collection
From left to right; Pastel 313 - 311 - 312


     Pastel 313 is a dupe for Butter London The Black Knight but with less shimmers and I'm gonna show you guys a swatch of it very soon. 


     Also I found couple of awesome Rimmel glitter top coats.

From left to right; Rimmel 001 Blue Glitter Club - 520 Camouflage Chic  - 002 Disco Gold. (You can see the gold glitters in the Disco Gold by clicking on the below picture.)


     And finally, another local brand Golden Rose launched its Magnetic Nail Polish Collection. I don't know how many nail polishes are there in this collection, probably more than 10 but I bought these three. (Because they were the only ones left when I hit the store. Lol.) Each of the magnetic polishes cost like 3-4$ so I'm glad that one of the local brands finally came out with a clever idea on magnetic polish production.


     There is one magnet in each box, and the figures are all the same in the magnets. I'm gonna show you guys a swatch in the near future. (I've already prepared it.)

From left to right; Golden Rose 04 - 02 - 01. 


     And this is all for this month, I'm not gonna do any haul post 'til February. Rest of the January will be composed of only nail polish swatches.

Take care and have an awesome weekend!       Selam herkese! Bugün cumartesi, aslında burada cumartesi akşamı. Benim için yalnız bir cumartesi (zira en yakın dostlarımın hepsi benden çok çok uzaklarda yaşıyor, acı ama gerçek) ve ben de bu cumartesi akşamını uzun zamandır beklediğim en son Pedro Almodovar filmini izleyerek geçirmeye karar verdim ama öncesinde size en son aldığım birkaç ilginç ojeden bahsedeceğim. Fotoğraflardan da anlayacağınız üzere çok da uzun bir post değil. Ojelerden bazılarını ben aldım, bazıları ise Tırnaklar Fora blogunun harika yazarı Dilek'in hediyesi. Pek çoğunuz biliyorsunuzdur zaten. Kendisine kocaman teşekkürlerimi bir kez daha huzurunuzda iletmek isterim.

     Ojelerin hepsinin isimleri fotoğrafların üzerinde yazıyor ama ben birkaç not düşeyim buraya. Butter London en sonunda Türkiye'ye geldi. Benim bildiğim kadarı ile Kanyon Douglas'da satışta bir tek. Ben de oradan aldım. Aldığım ojenin ismi No More Waity Katie yani Artık Beklemek Yok Katie demek. Ben hem ismine hem de kendisine vurulduğum için aldım bu ojeyi. Bence 2011'in en iyilerinden, bu arada Prens William ile evlenmek için çok bekleyen Kate Middleton'ın şerefine ismi böyle ojenin. Harika değil mi? Ne yazık ki The Black Knight yoktu ve Deniz'in söylediğine göre de henüz gelmemiş.

     Onun dışında Essie'den 3 oje var göreceğiniz üzere. Ortadaki Essie Türkiye'nin yarışmasından kazandığım hediye. Dive Bar'ı kesinlikle kaçırmayın derim, en sevdiğim ojeler listeme 10. sıradan giriş yaptı kendisi.

      Sonrasında bizim yerli markaların ojeleri var. Alix Avien'ler sonbahar koleksiyonunun ojeleri. Çok sevgili Dilek'in hediyeleri.

     Pastel'in yılbaşı için çıkardığı ojeleri ben de pek çoğunuzun blogunda gördüm zaten. Tek sorunu simlerinin az olması, onun dışında koyu renk olan Butter London Black Knight'ın dupe u zaten.

       Son olarak da Golden Rose'un manyetik ojelerinden birkaçını görüyorsunuz. Bence Golden Rose her an tekel olabilir Türkiye'de çünkü bu kadar hızlı ve yenilikçi olup da oje çeşitliliği (manyetik, çatlayan, mat...vs.) bu kadar çok olan başka bir marka yok henüz. Ah bir de ojelerinin kıvamlarını biraz daha yoğunlaştırsalar çok daha güzel olacak.

     Bu ay için göstereceğim tüm yeni ojeler bunlar. Ocak'ın geri kalanında sadece yeni oje swatchları ile karşınızda olacağım.

Herkese harika bir hafta sonu dilerim!