Apr 30, 2012

Surprise from Pastel and Pastel 93 / Pastel Sürprizi ve Pastel 93

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hey you guys! Incredibly nice and sunny day today here in Turkey. First of all I would like to mention something, I'm following a lot of nail polish blog and even though I don't comment nowadays -since I'm busy  a lot- I adore every single post you guys have been sharing. So I just wanted you to know.

     For today, I already prepared what to share with you. Couple weeks ago, Pastel sent me a cute little box after I shared this manicure on their Facebook page. Every friday, they post a collage of manicures people share on their Facebook page and sometimes they arrange giveaways. I was unaware of the situation at first and got so surprised after my package was delivered. I would like to thank dearest Pastel a lot. Here's my cute little surprise from Pastel;


When I opened the box, I faced with a card that express their basic thought which is how much they love to share with people. 


Afterwards, this gorgeous mascara say hi to me. It's Express Volume + Lenght Mascara that gives extra thickness and volume and creates dramatic eyes. 


Then I saw the cute little nail polish bottles and a supergloss. 


See the bottom of gorgeous nail polishes; 


This Supergloss is number 53. I've already tried it and love the sparkling pinky red effect on my lips.


The nail polishes are from left to right; 93 - 14 - 81


93 was the one that first catches my eyes because it is sort of in the similar tones with China Glaze For Audrey. It's a bit darker though.


After I applied Pastel 93, I realized that this one is similar to Rimmel Sky High


This color is perfect for the summer and seaside I guess. It's regular Pastel nail polish formula, creamy not that thick and looks gorgeous with 2 coats.

                                                 

                             

I would like to thank Pastel a lot for this kind gesture. Hope you guys like it too! See you in the next post.     Selam herkese! Çok güzel güneşli bir hava var burada, bilmiyorum sizin olduğunuz yerde öyle mi... Bu posta başlamadan önce bir şey söylemek istiyorum, izlediğim çok fazla oje bloğu var ve şu ara aşırı yoğun olduğum için yorum yazamasam da emin olun paylaştığınız her şeyi takip ediyorum. Bunu da belirtmek istedim. 

     Bugün için ne paylaşacağıma gelince; iki hafta önce Pastel bana bu manikürümü Facebook sayfalarında paylaştıktan sonra sürpriz bir paket gönderdi. Esasen, her cuma Facebook sayfalarında paylaşılmış olan Pastel ürünü kullanılmış fotoğrafları kolaj şeklinde paylaşıyorlar ve çekiliş de düzenliyorlar. Ben durumdan ilk etapta haberdar değildim ve paketim gelince büyük bir sürpriz oldu bu yüzden. Pastel'e kocaman teşekkürlerimi sunuyorum buradan da. 

     Kutuyu ilk açtığımda 2. fotoğrafta da görmüş olacağınız, Pastel'in paylaşmaktan ne kadar keyif aldığını da belirten kart ile karşılaştım. Sonrasında da Express Volume + Length maskaraları ile. Ekstra kalınlık ve hacim katan bu maskaranın dramatik bakışlar da göstermek gibi hoş özellikleri var. Sonrasında, yukarıdaki fotoğraflarda da göreceğiniz ojeler ve gloss vardı. Supergloss'un numarası 53. Ben çoktan denedim ve son derece memnun kaldım, özellikle kırmızı pembe arası parlak bir görüntü sağlıyor ve bu çok hoş görünüyor. Ojelerin numaralarına gelince, yukarıdaki fotoğrafın hemen üstünde yazıyor. Ben en çok 93'ü beğendim çünkü China Glaze For Audrey'i hatırlattı bana. Biraz daha koyu bir renk.

     Pastel 93'ü uyguladığımda ise fark ettiğim durum şu oldu, China Glaze For Audrey'den ziyade Rimmel Sky High'a daha çok benziyordu. Yaz için harika bir renk bu. Formülü normal Pastel ojeler gibi, krem yapıda fakat çok yoğun değil, 2 katta gayet formuna bürünüyor. 

Pastel'e bu nazik jestleri için çok teşekkür ederim bir kez daha.

Siz ne düşünüyorsunuz bu ürünler hakkında? 
Bir sonraki postta görüşmek dileğiyle...

Apr 23, 2012

From The Vault: Chanel Peridot

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.


     Hello lovely readers! Today I've something very special to show you. I'm a bit late for this precious one but better late than never they say. Chanel Peridot from Fall 2011 Collection of Chanel Lacquers is finally on my nails. This multichrome gold beauty is definitely a 'must buy' for the collectors. There it is, the magnificent Peridot;


I think there is no need to talk about the formula of this one since it's a luxury brand and most probably the qualified chemicals are used in its composition. 


And the beauty of the green and golden transition (or multichrome vision I might say?)


 

Let's move onto the golden sparkles...


See the different colors on my thumb, index and pinky? I tried to capture the transition of the colors in the below photo. I have a huge crush on this one for sure! Hope you guys like it and see you on the next post.     Selam sevgili takipçiler! Bugün sizlere göstermek istediğim oje özel bir yere sahip benim için. Aslında, bu harika ojeyi göstermek için biraz geç de kalmış olabilirim ama geç olsun güç olmasın demişler. Chanel Peridot Sonbahar 2011'de piyasaya çıkan koleksiyonda yer alan bir ojeydi ve en sonunda benim de  tırnaklarımda. Bu multichrome güzellik koleksiyoncular için kesinlikle sahip olunması gereken bir oje diye düşünüyorum.

     Ojenin formülü hakkında çok da konuşmaya gerek yok zira üst gam bir ürün ve bu yüzden de yapısı son derece kaliteli kimyasal maddelerden oluşuyor. Yukarıda paylaştığım pek çok fotoğrafta; yeşil ve altın rengi geçişlerini, altın parıltılarını rahatlıkla görebileceğinizi düşünüyorum. Özellikle sondan ikinci fotoğrafta baş parmağımdan serçe parmağıma doğru renk geçişini fotoğraflamaya çalıştım.

Bu ojeye hayran olduğum kesin, umarım siz de beğenmişsinizdir. Bir sonraki postta görüşürüz.

Apr 17, 2012

From The Vault: China Glaze Agro

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hey everyone! Good evening from such a pleasure evening, how are you guys doin? Today, I would like to show you a nail polish that impressed me a lot. It's Agro from China Glaze Capitol Colors Collection that was launched like a couple months ago. (I know its been Hunger Games Collection at first place but I think some conflicts took place that caused the change in the name of collection.) Anyway, there is the gorgeous Agro;


Some says that this is typical of olive green but the first time I saw the bottle of Agro, one thing came onto my mind; seaweed. Especially the way the way it stands on my nails, totally seaweed.


It has a creamy formula and so easy to apply. 2 coats was enough for me. Also, there is shimmer in the composition that causes yellow or goldenish effect. 


Totally looks like seaweed mud in the above photo, right? Lol.


Do you guys like Agro? I personally love it! Definitely my type of green, but here is the thing; I'm reading Hunger Games right now and it definitely did not catch me, at all! (I love Jennifer Lawrance a lot though.)

See you in the next post.     Selam herkese! Güneşli bir akşamüstünden merhaba, nasılsınız bugün? Sizlere beni son derece etkilemiş olan bir ojeyi göstermek istedim. China Glaze Capitol Colors Koleksiyonundan, Agro. Bu koleksiyon sanırım 2 ay önce piyasaya çıktı. (Aslında önceki ismi Hunger Games (Açlık Oyunları) Koleksiyonuydu ama sonra karmaşık sebepler neticesinde bu şekilde revize edildi.) Harika oje Agro tüm muhteşemliği ile yukarıdaki fotoğraflarda...
     Bu oje için bazısı tipik bir zeytin yeşili diyor ama şişesini ilk gördüğüm andan itibaren bana anımsattığı tek şey deniz yosunu oldu. Özellikle tırnaklarımdaki duruşunda da kesinlikle deniz yosunu.
     Krem yapıdaki bu ojeyi sürmesi de rahat. Benim için 2 kat yeterliydi mesela. Ek olarak, formülünde biraz sim de var ve bu sim -sarı ya da altın rengi de diyebilirim- bir efekt veriyor ojeye.
     Özellikle 3. fotoğrafta nasıl yosuna benzediğini fark ettiniz mi? Lol.
     Sevdiniz mi Agro'yu? Benim favorilerimden. Bu arada şu ara Hunger Games okuyorum ve beni hiç yakayalamadı kitap, nedense sevemedim. (Jennifer Lawrance'ı 2-3 senedir sıkı takip eder ve çok severim o ayrı.)
Bir sonraki postta görüşmek üzere.

Apr 16, 2012

Golden Rose Summer 2012 Collection / Golden Rose 2012 Yaz Koleksiyonu

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.


     Hey everyone! I'm blogging finally, yay! How have you been so far? I know I've been away, for what..uhm? Like two weeks? My apologies, during this absence Wizard Of Polish reached more than 300 followers, big yay for that! And two weeks later I've a big giveaway coming, so stay tuned!

     What I'm going to show you guys today is an adorable package of some summer colors that Golden Rose sent me couple weeks ago. They mostly include pinks and I was lack of pink for Pink Wednesdays so I'm happy to own these.

     Let me show you the haul first, and we'll criticize the colors together as always;


First I want to introduce you the names of the polishes; from left to right: 308 - 178 - 123 - 182 - 203 - 301 - 168 - 69 - 122. 


The above three are the ones that I like the most from this haul. Middle one (Golden Rose 301) looks like an hilarious top coat. 


Again above photo, you see the nail polishes from Golden Rose Paris Collection branch. 


And these are from the Golden Rose Fantastic Color Collection. These all look, they have a creamy formula but I'll be sure after swatching one of these. Also, the one in the left (Golden Rose 123) looks so shimmery. I'm dying to try that one. Also the one in the middle is most probably a neon color but I'm not sure yet.


What do you guys think about these variety of pink colors? 


Hope you guys like it, and thanks to Golden Rose for this amazing haul! See you in the next post.     Merhaba herkese! En sonunda bloğuma yeniden yazabildiğim için çok muyluyum, yay! Nasılsınız acaba? Uzun süredir yoktum yine buralarda, yaklaşık 2 hafta kadar. Çok üzgünüm bu yüzden. Ama benim yokluğumda Oje Sihirbazı 300'den fazla izleyiciye ulaşmış, kocaman sevinç nidaları atıyorum bu sebeple! İki hafta sonra da büyük bir çekilişle kutlayacağız bunu, beklemede kalın!

     Bugün sizlere Golden Rose'un bana iki hafta önce yollamış olduğu 2012 Yaz Koleksiyonlarından birkaç ojeyi göstereceğim. Paketin içinden genelde pembe çıktı ve ben de Pink Wednesday için yeterince pembe rengim olmadığından yakındığım için iyi oldu bu durum.

     İlk fotoğrafın altında soldan sağa numaralarını sıralı bulabilirsiniz ojelerin.

     Sonraki fotoğrafta görülen simli üst cilalar ise benim en çok sevindiğim ojeler oldu bu paketten çıkan. Özellikle ortadaki (Golden Rose 301) nefis bir üst cila olacağa benzer. 
     Takibindeki fotoğraflarda Fantastik Koleksiyonu ojelerini görüyorsunuz. Formülleri hepsinin krem yapıda gibi görünüyor ama denemeden emin olamayacağız. Yanı sıra, en soldaki (Golden Rose 123) pembe ojenin  formülünde de bolca sim mevcut ve sanırım ilk olarak onu süreceğim. Aynı fotoğrafta ortadaki pembe ise neon sanırım ama 100% emin olmamız için biraz daha beklemede kalın.

Nasıl sizce pembe tonları?

Umarım beğenmişsinizdir. Golden Rose'a bu harika paket için kocaman teşekkür ederim!

Bir sonraki postta görüşmek üzere.

Apr 1, 2012

52 Week Challenge - Week 14: Striped Manicure

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

    Hello everyone. I was going really behind of 52 Week Challenge so I decided to keep track of it this week that is themed Striped. Actually, I don't like striped manicures so I dolled up my mani a bit with some jewellery, and this was my very first time using nail jewellery too.

     Firstly, I want to show you my base. It's Pastel 05 from Pastel's new Spring 2012 Collection;


I love this nail polish, it has the smallest and the cutest golden shimmers in the formula. I applied like 3 coats because its not that dense. Anyway, after introducing you the base; here is the striped and jeweled manicure o' mine;


I simply drawed the white stripes (white stripes? lol.) free handed and then glued the golden jewel flowers.


This was my first time putting a jewel on my nails and I like it. I don't like the combination of this manicure but I luv the jewelly thing. 


Thanks for stopping by.     Selam herkese. 52 Week Challenge'ın son derece çok gerisinde kalmamın etkisiyle bu haftanın teması olan 'Çizgi Desenli Manikür' ile yeniden nail art a döndüm. Aslında çizgi deseninin çok da büyük hayranı değilim ve bu yüzden de manikürü biraz daha süslemek istedim ve ilk defa bir manikür yaparken süs taşlarından da ekledim.
     İlk fotoğrafta taban rengi olan Pastel 05'i görüyorsunuz. Pastel'in Bahar 2012 Koleksiyonuna dahil ettiği yeni bir renk. Ojeyi sevdim çünkü içerisinde minik altın parıltıları var. Ama bu formülünün kötü olmasına ve 3 kat sürmeme engel olmadı tabi ki.
     Sonrasında da çizgiyi minimal düzeyde tuttuğum 14. hafta manikürümü göreceksinizdir. Beyaz çizgileri elimle çizdim ve de üstlerine o altın renkli taşı yapıştırdım. Bu önceden de bahsettiğim gibi ilk defa denediğim bir şey. Manikürün genel kombinasyonu çok hoşuma gitmese de o taşlar şeker gibi.
     Teşekkürler uğradığınız için, şimdiden iyi haftalar dilerim herkese!