Jul 23, 2012

My Recent Haul - Koleksiyonuma En Son Katılanlar

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.


     Hey you guys! Today I want to show you my very recent goodies. I bought most of them from Paris and couple of NYX's from Turkey. I'm very pleased that NYX is also sold in my country too now.


     There it is; The Amazing Spider-Man Collection. This package includes Into The Night, Number One Nemesis, Just Spotted The Lizard and Your Web or Mine. My first comment on this collection was Number One Nemesis is the best of them all and Just Spotted The Lizard is a Chanel Peridot dupe. (You can see my Chanel Peridot post by clicking here.)From left to right;  Just Spotted The Lizard, Your Web or Mine, Number One Nemesis and Into The Night.


     Before my visit to Paris, I e-mailed to couple of French nail polish bloggers and they advised me to stop by some Kiko stand. And yes I did, indeed. I haven't tried any of them yet but will start with the 3rd one on the row soon. From left to right; Kiko 255, Kiko 298, Kiko 277 and Kiko 391.


     Luckily NYX nail polishes are on sale in Turkey too nowadays. I grabbed couple from those (I was in a hurry and didn't have some quality time to survey them all) that are NYX 156 Buzz Worthy and NYX 153 Dynamic Glitter. 


Then I captured the shimmery ones under the sunshine. Look how cute they look! And one final look as an ensemle! Say cheese!


     Selam millet! Bugün sizlere koleksiyonuma en son katılan ojeleri göstermek istiyorum. Çoğunu Paris'ten aldım, 2 NYX ojeyi ise Türkiye'den. NYX'in Türkiye'ye gelmiş olması sevindirici bir haber. Ben NYX ojeleri Douglas'tan aldım ve epey büyük bir stantları vardı. Acelem olduğundan çok inceleyemedim ve gözüme kestirdiğim iki taneyi kaptım. The Amazing Spider-Man Koleyksiyonu ise uzun zamandır markajımdaydı ve mini seti görünce, bu set benden kaçmaz dedim. Kiko ojeleri ise Paris'e gitmeden hemen önce e-mail attığım Fransız bir oje bloggerı sayesinde keşfettim. Henüz hiçbirini denemedim, fakat açık mavi olan Kiko yakında blogda olacak gibi görünüyor. Ojelerin isimlerini fotoğrafların altında soldan sağa olacak şekilde, koyu renk fontlu olarak belirttim

     Uğradığınız için teşekkürler, herkese süper bir hafta dilerim.

Jul 22, 2012

NOTD: O.P.I Number One Nemesis

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.


     Hello everyone, how are you? Is it also too hot at where you are too? Because here in Turkey we're going really crazy nowadays. After a tiny chit-chat, I would like to show you one of my all time favorite OPI nail polishes. From The Amazing Spider-Man Collection, Number One Nemesis;


     This nail polish has lots of colored shimmers in its composition; green, yellow, grey, white. It looks totally better in real life than it does on the photos here. This one is my favorite from The Amazing Spider-Man Collection too.I like the foil effect it displays, especially on the above photo. Hope you guys like it, and see you in the next post!     Merhaba herkese, nasılsınız? Sizin de bulunduğunuz yerde çılgın sıcaklar var mı? Biz şu anda yanıyoruz da Türkiye'de. Bugün size en sevdiğim OPI ojelerimden birini göstermek istiyorum; The Amazing Spider-Man Koleksiyonundan Number One Nemesis. Yapısında pek çok farklı renkte (yeşil, sarı, gri, beyaz) parıltıları olan bu oje kesinlikle koleksiyondan da favorim. Fotoğraflarda göründüğünden çok daha çarpıcı esasen. Bir de arada, 3. fotoğraftan da göreceğiniz üzere folyo bir görünüşe bürünebiliyor ve çok hoşuma gidiyor.
     Umarım beğenmişsinizdir, bir sonraki postta görüşmek üzere!

Jul 8, 2012

Swimming Pool Manicure! a.k.a Wizard Of Polish is Back!

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.


     Hey everyone! How have you been doing? It's all so hot here in Turkey, I try to rush myself into neighborhood swimming pools as possible as I can. So one of those instances, I got influenced by the swimming pool. Actually, for a while I've been trying different glitter and shimmery top coats with different plain colors and this one was one of them that totally fits to swimming pool concept.
     I used Essie Fill The Gap as my base coat, and then applied 2 coats of Flormar 430 which can be seen in the below photo, and for final touch I put 1.5 coat of Essence 10 Glorious Aquarious Topper.
     I love the bottles of these gorgeous Essence Toppers'. Flormar 430 was from Flormar's 2011 Summer Collection but I've never tried it before and quite like it. Such a live blue. Essence Topper was quite hard to apply but I figured out a way to apply it perfectly. I went slow and with small touches of nail polish's brush. I even didn't need to use a top coat here and the result looked perfect enough for me.

See why I called it a swimming pool manicure? Hope you guys like it, thanks for stepping by and see you on the upcoming posts!


     Merhaba herkese, hava son derece sıcak değil mi? Ne zamandır bu sıcağın acısını çıkarmak adına havuza gitmeye çalışıyordum ki en sonunda yakın zamanda başardım. Bu esnada da hali hazırda yapmış olduğum manikürüm için havuz renginden esinlendim. Şu ara sıklıkla baz manikürümün üzerine değişik top coatlar dener oldum. Bu da bu denemelerden biri aslında ve havuz ile dört dörtlük bir uyum yakaladığını düşünüyorum. 
   İki kat Flormar 430 (2011 Yazından deneme fırsatı bulamadığım bir ojedir, rengini son derece çok beğendiğimi belirtmek isterim) üzerine 1.5 kat Essence 10 Glorious Aquarious Topper ı uyguladım. 1.5 kat diyorum çünkü glitter ojeleri oldukça farklı bir şekilde sürmeye başladım. Yavaş ve dikkatli, ufak dokunuşlarla.
   Umarım hemen yukarıdaki fotoğraflardan bu maniküre neden 'havuz' manikürü ismi taktığımı anlamışsınızdır. Uğradığınız için teşekkürler, gelecek postlarda görüşmek dileğiyle!

Jul 1, 2012

Chanel Fall 2012 Nail Polish Collection

Scroll down for Turkish. / Türkçe için aşağıya ininiz.

     Hey everyone! How have you been doing? I know it's been a really long time since my last post, almost 3 months. I'm not feeling quite good about this but a lot has happened in my life during that break, and still happening. I just needed sometime away but it was temporary, so I'm back and more alive than ever. I'm so thankful for the people who e-mailed me during that period. The adorable followers who were concerned about Wizard Of Polish, you guys rock! Thank you for your support, always.

     So I'm back but not with my own manicure this time but with the newest collection of Chanel that will be hitting the stores very soon. Fall 2012 Nail Polishes; Frenzy, Suspicious and Vertigo.


     As you may know, most of the time I fall in love with the name of the nail polish not the color, and this collection is growing up crazy in me! Look at the names; Frenzy, Vertigo and Suspicious? Chanel's creatives definitely know how to catch one's eye. Right now I'm going mad for Vertigo and Suspicious. Not sure, if I'm gonna purchase Frenzy. (I don't like that sort of colors.) Let me show you another shot from "I'm a beauty geek's" site;


     They look gorgeous! I don't know what is the inspiration this time but I heart the combination of the name and the colors and Vertigo is definitely my favorite from this patch.
     What do you guys think? Do you think they're must-buy sort of or m-ehh sort of? Just comment below, I really missed your opinions. 
     And thanks for being here with me, have an awesome sunday!


     Selam herkese! Nasılsınız? Biliyorum son postumdan bu zamana epey zaman geçti, 3 ay kadar. Bu kadar ara vermek benim için de iyi hissettiğim bir durum değil, ama bu arada pek çok şey yaşadım, hala da yaşamaya devam ediyorum. Biraz zamana ihtiyacım vardı sadece ama geçici olarak pek tabii. Ve sonuç olarak yeniden Oje Sihirbazı'ndayım! Her zamankinden daha da heyecanlıyım. Tüm bu zaman boyunca mailleriyle bana destek olan herkese sonsuz teşekkürler.

    Geri dönüşümü de kendi manikürümden ziyade sıkı takipçisi olduğum Chanel Oje Koleksiyonlarının en sonuncusu ile yapmak istedim. Sonbahar 2012 Koleksiyonu; Frenzy, Suspicious ve Vertigo. Bilenler bilir, ben genelde renginden ziyade bazı ojeleri sadece ismi için satın alırım, bu koleksiyonda da özellikle Vertigo bu kıstasta benim için. 

     Harika görünmüyorlar mı? Bu defa nereden esinlenerek bu renklerle döndüler bilmiyorum ama şu ara Vertigo'ya hayranım.
     Sizce kesin alınır gibi mi duruyorlar, yoksa son derece klasik renkler mi? Yorumlarınızı o kadar özlemişim ki, sabırsızlanıyorum okumak için!
     Uğradığınız için teşekkürler, süper bir pazar günü geçirmeniz dileğiyle.


*First photo was taken from www.chicprofile.com